Trwa ładowanie...
psycholog

Zawody, które trzeba omijać z daleka

Są prestiżowe, ale wymagają długiej nauki i nie dają pieniędzy

Share
Zawody, które trzeba omijać z daleka
Źródło: ˆ pressmaster - Fotolia.com
d13hf8q

.

Jaki wpływ ma prestiż płynący z pracy na szanowanych stanowiskach na zarobki? Okazuje się, że czasami niewielki. Nawet, jeśli w świadomości społecznej niektóre posady stoją bardzo wysoko w hierarchii zawodowej, nie oznacza to, że można na nich zbić kokosy, a jak wiadomo, prestiżem trudno się najeść. Za dość dziwne uznać też można, że ściśle określone kryteria przyjmowania pracowników na te stanowiska sprawiają, że nie każdy jest w stanie im sprostać. Często wymagają sporej wiedzy poświadczonej odpowiednimi dyplomami studiów i kursów. Które zawody lepiej omijać z daleka? Pochodzące z amerykańskiego Bureau of Labor Statistics informacje na ten temat, opublikował Business Insider. Są zaskakujące. Sprawdzamy, jak na podanych przez gazetę stanowiskach zarabia się w Polsce.

d13hf8q

Zapotrzebowanie na pracę grafików komputerowych wciąż rośnie. Duże zapotrzebowanie na ich usługi mają firmy działające w obszarze social media, agencje marketingowe i PR. Zarobki grafików znacznie się różnią. Uzależnione są od charakteru pracy i branży. Pensja na tym stanowisku zaczyna się od 1,5 zł, a średnio wynosi 2,5 tys. zł. Oczywiście dobry specjalista jest w stanie zarobić nawet dwa lub trzy razy więcej. Nie jest to jednak powszechne, a zainteresowanie usługami graficznymi może sprawić, że konkurencja na rynku się zwiększy, więc płace spadną. Nie bez znaczenia jest fakt, iż większość osób w tym zawodzie to freelancerzy.

Inżynier biomedyczny

Najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu inżyniera biomedycznego jest konieczność ukończenia studiów. Później charakter pracy wymaga ciągłego doskonalenia zawodowego i poszerzania kompetencji. Specjaliści w tej dziedzinie mają wiedzę z zakresu zastosowań nauk technicznych w medycynie i umiejętności korzystania z aparatury oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych opierających się na nowoczesnych metodach, technikach i technologiach informatycznych, teleinformatycznych, elektronicznych i materiałowych. Ile zarabiają? Pensja zaczyna się od dwóch tysięcy zł.

Szef kuchni

W Polsce gotowanie staje się coraz popularniejsze. Rynek restauracyjny zaczyna ciekawie się rozwijać, więc i perspektywy dla rodzimych kucharzy nie są złe. Mimo tego praca w tym zawodzie to wyjątkowo niewdzięczne zajęcie - często długie godziny na nogach, przy gorącej kuchni. Wykształcenie zdobywa się w technikach gastronomicznych, szkołach zawodowych, szkołach policealnych lub na wyższych uczelniach. Do tego, aby być na topie, trzeba się ciągle doszkalać. Serwis moja-pensja.pl podaje, że pensja netto to nieco ponad 2,5 tys. zł.

d13hf8q

Zawód ten określany jest jako "profesja przyszłości". Otyłych osób wciąż przybywa. W chorobie pomóc im może właśnie taki specjalista. Mimo tego profesja dietetyka jest w Polsce wciąż niedoceniana, zarówno w środowisku lekarskim, jak i w społeczeństwie. Dietetyk to zawód odpowiedzialny, musi być poprzedzony zdobyciem niezbędnej wiedzy z zakresu m.in. fizjologii, biochemii żywności, psychologii. Najlepiej pod kątem tej profesji przygotowują uniwersytety medyczne, choć nawet technikum czy szkoły policealne umożliwiają zrobienie specjalnych „kwalifikacji”. Zarobki? W instytucie badawczym czy w państwowych służbach sanitarnych to kwoty rzędu 1200 zł netto, w prywatnych firmach w początkowym okresie pracy dietetycy mogą zarobić ok. 2 tys. zł netto.

d13hf8q

Psychologia ciągle mieści się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Chętnych jest zwykle 15, 20 osób na jedno miejsce – taka konkurencja sprawia, że dostać się na te studia nie jest łatwo. Co po studiach? Analitycy rynku pracy są zdania, że po tych studiach jest coraz trudniej o zatrudnienie. Rynek jest coraz bardziej nasycony. To z pewnością wpływa na pensje. Wynagrodzenia w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane. Psycholog, który otrzymuje zatrudnienie w szkolnictwie, początkowo zarabia około 1,8 tys. zł. Średnie zarobki psychologów nie przekraczają 2,5 tys. zł.

Księgowy

W tym przypadku wiele osób aspiruje do fotela głównego księgowego. By się dostać na to stanowisko, potrzebne jest wykształcenie wyższe ekonomiczne, preferowane finanse i rachunkowość i kilkuletnie doświadczenie w księgowości na stanowisku kierowniczym. Zarobki są satysfakcjonujące - nawet 15 tys. zł. Jednak nie każdy może dostać się na to stanowisko. Osoba, która w firmie prowadzi bieżącą księgowość firmy, zarabia od 1,5 zł.

Chemik

Chemia jako bardzo obszerna dziedzina wiedzy, dlatego chemików spotkać możemy w różnych firmach. Mówiąc w skrócie, zajmują się produkowaniem, analizowaniem lub bezpiecznym stosowaniem wyrobów chemicznych. Może pracować w laboratorium w firmie produkcyjnej, albo na uczelni. Oczywiście niezbędne jest wykształcenie wyższe. Można ukończyć wyższą uczelnię techniczną lub uniwersytet na kierunku chemia, z późniejszą specjalizacją w określonej dziedzinie. Serwis moja-pensja.pl informuj, że w Polsce chemik zarabia 1800 zł brutto. Po odliczeniu składek na ZUS, NFZ i podatku daje to pensję netto w wysokości 1320, 43 zł.

ml,MA,WP.PL

d13hf8q

Podziel się opinią

Share
d13hf8q
d13hf8q