Trwa ładowanie...
d3ftg8l

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

d3ftg8l
d3ftg8l

04.07. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w czerwcu.

JERZY HAUSNER - 27.6 - GAZETA WYBORCZA

"Jeżeli wytwórcy uznają, że wzrosty cen surowców nie są okazjonalne, lecz stanowią trwałą tendencję, to rzeczywiście mogą podnosić ceny. Czym innym jest jednak podejrzenie, że takie zjawisko może nastąpić, a czym innym doświadczenie tego. Nie odtrąbimy zatem końca podwyżek, bo może się okazać, że trzeba będzie dalej robić to, co do nas należy".

"(...) Jestem za to przekonany, że zrobiliśmy to, co należało, i powinno to odnieść skutek. Przyjmuję też, że szybkość reakcji - niektórzy mówią, że to była seria z karabinu - była odpowiednia do skali problemu. Inflacja powinna przestać rosnąć i po mniej więcej roku powrócić do poziomu bliskiego założonemu celowi, czyli 2,5 proc. Oczywiście Rada nie ma szans, by wpłynąć na to, co dzieje się ze światowymi cenami ropy czy żywności".

d3ftg8l

"Uznaliśmy, że trzeba przyspieszyć podwyżki, skoncentrować je w czasie. Wzrost gospodarczy będzie słabł, choć nie z powodu zbyt wysokich stóp procentowych. I gdyby stopy podnosić stopniowo, powoli, to część cyklu zacieśniania przypadłaby na okres, kiedy tempo wzrostu będzie już poniżej 4 proc. PKB. A to już byłby niezdrowy koktail".

"Moim zdaniem polityka pieniężna zrobiła już to, co mogła zrobić bez uderzania we wzrost gospodarczy. Teraz trzeba budować równowagę fiskalną, ale mając na względzie jakąś koncepcję wzrostu gospodarczego".

===================================================

ANDRZEJ KAŹMIERCZAK - 20.6 - BLOOMBERG

d3ftg8l

"Małe i stopniowe podwyżki stóp proc. do tej pory nie przyniosły pożądanego skutku, ponieważ nie spowolniły inflacji ani nie uspokoiły oczekiwań inflacyjnych. W tej sytuacji jestem zdeterminowany, aby kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej. Majowe dane o inflacji tylko wzmocniły tę determinację, aby to zrobić".

"Może być konieczne kontynuowanie restrykcyjnej polityki pieniężnej w 2012 roku, co może ograniczyć wzrost gospodarczy do poziomu poniżej 4 procent w przyszłym roku. Oczekiwania co do neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej są przedwczesne (...)".

"Istnieje pewne światło na końcu tunelu - inwestycje prywatne rosną, w tym inwestycje finansowane z pożyczek. Oznacza to, że wzrost stóp procentowych nie ograniczył popytu firm na kredyty, co pozostawia miejsce do podniesienia stóp".

d3ftg8l

===================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 17.6 - DZIENNIKARZOM

"Ostatnie dane o płacach są uspokajające, nie ma powodów do nerwowych ruchów. Jako Rada powinniśmy poczekać na efekty dotychczasowych podwyżek. Ja osobiście podtrzymuję, że jest miejsce na przerwę (w podwyżkach stóp proc. - PAP) tak długo jak nie wydarzy się coś czego się absolutnie nie spodziewamy".

"Jest duża szansa, żebyśmy w ciągu roku zobaczyli inflację na przyzwoitym poziomie, tzn. co najmniej poniżej górnego pasma odchyleń od celu".

d3ftg8l

====================================================

MAREK BELKA - 17.6 - PROGRAM I POLSKIEGO RADIA

"Myślę, że powinniśmy poważnie traktować to, co zasygnalizowaliśmy rynkowi kilka dni temu. Podnieśliśmy stopy 4 razy. Teraz istnieje sens, aby poczekać co się będzie działo. My nie panikujemy".

"W tym roku na pewno nie zrealizujemy celu inflacyjnego (2,5 proc. - PAP), ale cel możemy zrealizować w tzw. horyzoncie polityki gospodarczej, czyli za kilka kwartałów. Tak jak dzisiaj inflacja nam wystrzeliła, tak ona, także ze względów statystycznych, bardzo szybko będzie się obniżać (...) żywność już wyhamowała, paliwa zaczynają lekko tanieć".

d3ftg8l

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 16.6 - BLOOMBERG

"Mamy przestrzeń to tego, aby poczekać na efekty czterech podwyżek stóp i nie spodziewam się niczego, co mogłoby zmusić mnie do głosowania za piątą podwyżką przed końcem tego roku".

"Jeśli będziemy dalej podnosić stopy tak długo, jak inflacja przekracza cel, moglibyśmy przestrzelić. Maksymalnie cztery kwartały powinny wystarczyć, aby zobaczyć inflację powracającą do przyzwoitego poziomu".

d3ftg8l

====================================================

MAREK BELKA - 15.6 - ONET.PL

"RPP podjęła kilka miesięcy temu takie działania, które z natury rzeczy mają szansę oddziaływać na gospodarkę z pewnym opóźnieniem. Nie znam struktury tego wskaźnika, tzn. co dokładnie nam zwariowało. Po dokładniejszej analizie można powiedzieć, czy to podwyższanie wskaźnika ma charakter na pewno tymczasowy i są tam elementy trwalsze. Na pewno to nie jest tak, że Rada wpadnie teraz w panikę. Nie zacznie się zachowywać w sposób niewłaściwy dla gospodarki".

====================================================

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 15.6 - PAP

"Majowa inflacja z pewnością zaskoczyła, chociaż prognozy poniżej odczytu GUS były również wysokie, w okolicach 4,7-4,8 proc. Mamy obecnie do czynienia ze szczytem. Od lipca wskaźnik inflacji powinien zacząć się powoli obniżać, a w perspektywie 12 miesięcy inflacja powinna osiągnąć poziom celu 2,5 proc.".

"Stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie jest zasadna. Przy obecnych czynnikach podażowych trudno byłoby dalej podnosić stopy procentowe. Należy z uwagą obserwować inflację bazową. Okazją do dalszych analiz będzie lipcowa projekcja inflacji. Głównym powodem niepokoju są inwestycje, one decydują o przyszłej dynamice rozwoju gospodarczego. Kolejna podwyżka stóp mogłaby pogłębić niekorzystną sytuację w tym zakresie".

"Jest przedwcześnie, aby oceniać, czy w drugiej połowie roku celowe byłoby jeszcze podwyższenie stóp. Będziemy się przyglądać i oceniać tendencję spadkową inflacji i w zależności od tego jak się ona będzie zachowywać, będziemy podejmować decyzje".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 8.6 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Rozważaliśmy różne warianty zacieśniania. To przyspieszenie (w podwyżkach stóp proc. - PAP) jest najkorzystniejsze, bo inflacja bazowa zaczęła rosnąć, co sprawiło pewne +rozlanie+ efektów cenowych. Liczymy, że nasza dość ostra reakcja przyniesie efekty, choć to nie będą efekty natychmiastowe, one się ujawniają po kilku kwartałach. Liczymy, że nasza działalność przyniesie skutki pozytywne".

====================================================

MAREK BELKA - 8.6 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Zamierzamy poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Nie wykluczamy jednak dalszego dostosowania, jeśli okaże się, że perspektywy powrotu inflacji do celu by się pogorszyły".

"Nasza projekcja PKB i inflacji będzie dostępna za trochę ponad miesiąc. Wtedy będziemy mieć pełniejszy obraz tego co możemy sądzić o przyszłości i ona prawdopodobnie będzie jednym z czynników, które weźmiemy pod uwagę przy następnych decyzjach na +tak+ lub +nie+. Ja myślę, że stopa inflacji jest dziś wystarczająco wysoka, żeby usprawiedliwić taką serię podwyżek, którą dzisiaj żeśmy skonkludowali".

"Generalnie myślę, że polska gospodarka rozwija się w miarę przyzwoicie. Nie przewidujemy żeby oczekiwało nas jakieś gwałtowne osłabienie wzrostu gospodarczego, co nie znaczy, że w przyszłym roku nie możemy pewnego osłabienia wzrostu PKB doświadczyć, ale nie spodziewamy się dramatu".(PAP)

jba/ ana/

d3ftg8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ftg8l