Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarek?
Lato dobiegło końca i zaczęła się jesień. A to oznacza, że niebawem przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Kiedy cofniemy wskazówki zegarki o godzinę?
Sezonowa zmiana czasu została wprowadzona w 1916 roku przez Niemcy oraz Austro-Węgry, które były w sojuszu. Stopniowo coraz więcej krajów wprowadzało przechodzenie z czasu zimowego na letni, ale część po pewnym czasie z niego rezygnowała. Obecnie zegarki przestawia się w niektórych stanach USA, w niektórych stanach w Kanadzie oraz krajach Europy - w tym w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dom z wagonu kolejowego. "Koszt remontu nie był wygórowany"
Kiedy zmieniamy czas 2023?
Terminy zmian czasu — zarówno na letni, jak i na zimowy są stałe. Zgodnie z dyrektywą UE 2000/84/EC, czas letni na terenie wspólnoty jest wprowadzony w ostatnią niedzielę marca. Przejście na czas zimowy również wypada w ostatnią niedzielę, ale października. To oznacza, że w 2023 roku zmiana czasu na zimowy będzie miała miejsce w nocy z 28 na 29 października.
Jak przestawiamy zegarki? W przypadku przejścia na czas zimowy z czasu letniego cofamy zegarek o jedną godzinę - z 3.00 na 2.00. Potocznie mówi się, że tego dnia śpimy o godzinę dłużej. Czas zimowy będzie obowiązywał do 31 marca 2024 roku.
Kiedy koniec zmiany czasu?
Od lat pojawiają się pytania o zasadność przestawiania zegarków. W Unii Europejskiej trwa dyskusja na ten temat, ale na ten moment żadne wiążące decyzje w sprawie rezygnacji ze zmiany czasu (i terminu, kiedy miałoby się to stać) nie zapadły.
"W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu" - czytamy na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar.