Trwa ładowanie...
d4lxnn1

Zmiana stopy proc. może skutkować wzrostem cen mieszkań

Zmiana stopy procentowej kredytu mieszkaniowego o 2 punkty może skutkować wzrostem cen nieruchomości o 20-30 proc. - wynika z raportu NBP "Ryzyko wystąpienia bąbli na rynku nieruchomości mieszkaniowych".

d4lxnn1
d4lxnn1

Autorzy raportu przygotowali prognozę warunkową oddziaływania kanału kredytowego na cenę mieszkania.

_ 2 punktowa zmiana stopy procentowej powoduje zmianę ceny nieruchomości o 20-30 proc. _ - powiedział na seminarium w NBP Jacek Łaszek, współautor raportu.

Z raportu wynika, że istnieje poważne ryzyko ekspansji kredytowej i znacznych wzrostów cen, jako skutku akcesji do strefy euro, w krótkim i długim okresie. Może to zwiększyć ryzyko rynku nieruchomości i ryzyko systemu bankowego oraz doprowadzi do znacznego wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych, bez znaczącej poprawy sytuacji mieszkaniowej, jeżeli nie zostaną uruchomione mechanizmy wspierające podaż.

|

d4lxnn1

Jednocześnie autorzy wskazują, że wstąpienie do strefy euro może być szansą na poprawę sytuacji mieszkaniowej ludności tylko w przypadku uruchomienia mechanizmów propodażowych.

Negatywne konsekwencje wejścia do strefy euro powinny być ograniczane poprzez politykę gospodarczą.

Według raportu polityka mieszkaniowa powinna ograniczać programy subsydiowania i koncentrować się na mechanizmach propodażowych (tereny budowlane, konkurencja w sektorze). Polityka fiskalna i nadzorcza nad systemem finansowym powinna być nakierowana na ograniczanie spekulacji (podatki, normy ostrożnościowe, zwłaszcza wyceny nieruchomości).

NBP zastrzega, że wyniki pojedynczego projektu badawczego nie determinują wyników całego Raportu na temat pełnego uczestnictwa RP w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej. Projekty badawcze mają charakter dokumentów wspierających.

d4lxnn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lxnn1