Zmiany w legitymacjach emerytów. Ten dokument ma już ponad pół miliona seniorów

Z danych ZUS wynika, że z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta już ponad 665 tys. osób. W ostatnim czasie w tym dokumencie pojawiło się kilka zmian. Oto, co trzeba wiedzieć.

Zmiany w legitymacji, po którą sięga wielu seniorów
Zmiany w legitymacji, po którą sięga wielu seniorów
Źródło zdjęć: © East News | Monkpress

Legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej od początku 2023 r. Z najnowszych szacunków wynika, że te cyfrowe dokumenty cieszą się popularnością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Tylu seniorów ma już elektroniczną legitymację

W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta już ponad 665 tys. osób - przekazał PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Najnowsze dane zebrane przez instytucję wskazują, że od 1 stycznia 2023 r. emeryci i renciści pobrali łącznie 665 133 mLegitymacje.

Jak działa mLegitymacja emeryta?

Z elektronicznej legitymacji emeryta można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W tym celu należy wejść w aplikację, wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać na pole "Legitymacja emeryta-rencisty".

Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

Co ważne, elektroniczna legitymacja działa tak samo, jak tradycyjny dokument. Wystarczy, że emeryt pokaże mLegitymację na ekranie smartfona i dzięki temu skorzysta z ulg i uprawnień np. ze zniżek na bilety, do kina, muzeów czy na przejazdy komunikacją miejską.

Korzystanie z elektronicznej legitymacji jest nieobowiązkowe. Emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację w formie plastikowej karty, nadal mogą skorzystać z takiej opcji.

Wystarczy, że wypełnią przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL i złożą go w placówce. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Zmiany w mLegitymacji emeryta

W marcu br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL), opublikowano rozporządzenie w sprawie zmian dotyczących legitymacji emeryta-rencisty w wersji cyfrowej.

Nowy wzór mLegitymacji posiada zmienioną szatę graficzną. Poza tym została usunięta informacja o nieważności tego dokumentu. Jednak, co istotne, nie wpłynie to negatywnie na uznanie ważności dokumentu przez urzędy, które nadają seniorowi zniżki.

"Informacja na temat ważności dokumentu stanowi integralny element aplikacji i będzie widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu" - czytamy w dokumencie.

Aplikację mogą pobrać nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz także osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 r. miały ważną legitymację plastikową.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (89)