Trwa ładowanie...
d2esijn

Zmiany w OFE negatywne zarówno dla wyników, jak i wycen polskich banków (opinia)

05.09. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że zaproponowane zmiany w funkcjonowaniu systemu emerytalnego mają jednoznacznie negatywne implikacje dla krajowego sektora bankowego....

d2esijn
d2esijn

05.09. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że zaproponowane zmiany w funkcjonowaniu systemu emerytalnego mają jednoznacznie negatywne implikacje dla krajowego sektora bankowego. Eksperci obawiają się m.in. spadku zysków generowanych w bankowych PTE i domach maklerskich oraz utraty obecnej premii w wycenie sektora względem konkurentów z zagranicy.

Na czwartkowej sesji o godz. 12.45 kurs PKO BP spada o 5,5 proc., a Pekao traci 4,2 proc. Poniżej 6 proc. zniżkują akcje Handlowego i BRE, 3,8 proc. spada wycena BZ WBK. Wśród średniej wielkości banków około 6 proc. tanieją ING Bank Śląski i Getin Noble Bank, ponad 3,5 proc. spada Millennium.

"Reakcja rynku jest negatywna, po części dlatego, że nie znany jeszcze wielu szczegółów, ale jednocześnie też te informacje, które mamy w tej chwili wskazują na szereg negatywnych skutków dla sektora bankowego. Biorąc pod uwagę, że ciągle niektóre kwestie są niedoprecyzowane, najbliższe miesiące prawdopodobnie również przyniosą dalsze negatywne informacje dla rynku związane z planowanymi zmianami legislacyjnymi" - powiedział PAP Michał Sobolewski z DM IDM.

Analityk przypomniał, że część banków jest właścicielami PTE, co przy proponowanych zmianach oznacza dramatyczny spadek rentowności tych podmiotów.

d2esijn

"Szczęściem w nieszczęściu tutaj jest, że jest to tylko kilka procent rocznych przychodów, czy zysków i tym samym mniejsze zyski grup bankowych. Zmiany w tym biznesie nie będą więc miały dużego przełożenia na wyniki" - dodał.

Proponowane zmiany w systemie emerytalnym mogą negatywnie wpłynąć również na instytucje rynku kapitałowego, które podobnie jak PTE znajdują się w bankowych grupach.

"Pochodną mniejszej roli OFE będą niższe obroty na giełdzie, a większość polskich banków ma w swoich grupach domy maklerskie, bądź fundusze inwestycyjne, gdzie wpływ będzie również negatywny poprzez niższe wyceny aktywów giełdowych. To kolejny niewielki czynnik, który składa się na ogólny negatywny wpływ zaproponowanych przez rząd zmian na sektora bankowy" - powiedział Sobolewski.

Jako kolejny czynnik negatywnie wpływający na wyceny banków analityk DM IDM wymienił obecny wzrost rentowności obligacji skarbowych, które posiadają w swoich portfelach polskie banki.

d2esijn

"Widzimy już wpływ zmian na wycenach obligacji, dług drożeje. Ma to przełożenie na papiery, które w swoich portfelach mają banki. Ostatnie kwartały pokazywały poprawy rentowności co pozwalało bankom pozytywnie zaskakiwać inwestorów realizacją tych zysków. Jeżeli trend w cenach obligacji się odwróci prawdopodobnie już tego nie zobaczymy" - wyjaśnił.

Sobolewski dodał, że ogłoszone przez rząd zmiany w OFE mogą ponadto pogorszyć warunki finansowania dla samych banków, które dywersyfikują obecnie źródła pozyskiwania kapitału.

"Intencją regulatora jest od pewnego czasu, aby banki zdywersyfikowały źródła finansowania poprzez emisję obligacji i teraz jedno z ze źródeł popytu na taki papiery zostaje prawdopodobnie mocno ograniczone. Może to oznaczać droższe finansowanie dla banków w przyszłości" - powiedział.

d2esijn

Analitycy sektora bankowego zwracają również uwagę na wpływ zmian w systemie emerytalnym na rolę OFE na polskim rynku kapitałowym.

"Zastanawiają również kwestie techniczne. Z ostatnich danych wynika, że udział obligacji skarbowych w portfelach OFE wynosi czterdzieści kilka proc. i jest niższy niż na koniec 2012 roku. Pytanie skąd fundusze pokryją tę różnicę? Czy będzie to sprzedaż akcji czy zamykanie depozytów bankowych? Nawet jeśli nie dojdzie do sprzedaży akcji, to prawdopodobnie w najbliższym okresie budowania płynności nie będzie popytu na akcje notowane na GPW ze strony OFE" - powiedział Sobolewski.

"Ostatnim elementem jest premia, którą miały polskie spółki, a w szczególności banki, które są istotną pozycją w portfelach funduszy, wobec krajów z regionu (np. Turcji), co w pewnym stopniu było odzwierciedleniem wiodącej roli OFE w polskim systemie finansowym. Przy marginalizacji OFE, nawet jeżeli zakładamy brak podaży już zakupionych akcji, to popyt na nowe akcje będzie mocno ograniczony, tym samym ta premia może zniknąć" - dodał.

Kamil Stolarski z Espirito Santo Investment Bank uważa jednocześnie, że premia ta dotyczy raczej małych i średnich banków notowanych na GPW.

"W związku z tym, że wszyscy się obecnie spodziewają, że przepływy na rynek akcji ze strony funduszy emerytalnych mogą być co najwyżej neutralne, a być może ujemne, premia ta zmniejsza się" - dodał. (PAP)

kuc/ mj/ ana/

d2esijn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esijn