Zmiany w urlopach wychowawczych

Od 1 października 2013 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego.

Zmiany w urlopach wychowawczych
Źródło zdjęć: © © Kati Molin - Fotolia.com

Od 1 października 2013 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego.

Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu określenia wymiaru urlopu, z "do 3 lat" na "do 36 miesięcy" oraz sposobu jego wykorzystania, przy czym sam wymiar tego urlopu się nie zmienił.

Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy. Rodzice, którzy chcą skorzystać z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, będą mogli się podzielić - 35 miesięcy urlopu wykorzysta np. matka dziecka, a przez jeden dzieckiem będzie się opiekował ojciec.

Żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna. Wyjątkowo z 36 miesięcy urlopu wychowawczego może skorzystać również mama lub tata dziecka, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu.

Urlop będzie można wykorzystywać w większej niż dotąd liczbie części - maksymalnie 5. Ponadto wydłużony został o jeden miesiąc, czyli do czterech miesięcy, okres, w którym z urlopu będą mogli korzystać równocześnie oboje rodzice.

Zgodnie z nowymi regulacjami urlop wypoczynkowy nie ulega przedawnieniu ze względu na długi czas wykorzystywania urlopu wychowawczego. Po powrocie do pracy młody rodzic będzie mógł zatem wykorzystać cały urlop wypoczynkowy, do którego nabył prawo przed urlopem wychowawczym.

ES

prawourlop wychowawczyprawo pracy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)