Trwa ładowanie...

Zmowa cenowa Danone i Nestle?

Szwajcarskie Nestle i francuski Danone obniżają cenę mleka dla niemowląt w Chinach, po tym jak tamtejsze władze rozpoczęły śledztwo. Ma ono ustalić, czy doszło do zmowy cenowej i zachowań nie mających nic wspólnego ze zdrową konkurencją - czytamy w "Huffington Post".

Zmowa cenowa Danone i Nestle?Źródło: Flickr, fot: wellwin
d12n9ha
d12n9ha

Szwajcarskie Nestle i francuski Danone obniżają cenę mleka dla niemowląt w Chinach, po tym jak tamtejsze władze rozpoczęły śledztwo. Ma ono ustalić, czy doszło do zmowy cenowej i zachowań niemających nic wspólnego ze zdrową konkurencją - czytamy w "Huffington Post".

Szczegóły całego zamieszania nie są znane, gdyż żadna ze stron nie wypowiada się na ten temat. Zdaniem analityków śledztwo może skończyć się nałożeniem kar finansowych i wprowadzeniem ostrzejszych zasad importu mleka dla niemowląt.

Zdaniem agencji Xinhua kara, którą mogą zapłacić firmy należące do Nestle czy Danone, to od 1 do 10 proc. ich rocznej sprzedaży.

Rynek mleka dla niemowląt w Chinach ma wzrosnąć do 17 mld dolarów do 2017 roku.

d12n9ha

Należąca od zeszłego roku do szwajcarskiego koncernu firma Wyeth Nutrition poinformowała, że współpracuje z Chińską Komisją ds. Rozwoju Narodowego i Reform (NDRC) właśnie poprzez obniżkę cen i poprawę działań marketingowych.

- Obniżamy ceny kluczowych produktów od 8 lipca aż do końca 2014 roku. Zniżki wyniosą od 11 do 20 proc. w zależności od produktu - poinformowała firma w krótkim komunikacie.

Również Danone potwierdził, że Dumex (firma Danone'a działająca na terenie Chin) współpracuje z NDRC w tej samej sprawie.

Na liście spółek, które znalazły się na cenzurowanym - oprócz Wyeth Nutrition oraz Dumex - są Mead Johnson Nutrition Co oraz Abbott Laboratories.

Chińskie matki odwróciły się od chińskiego mleka po aferze z melaminą w 2008 roku. Wówczas na skutek zatrucia po spożyciu zatrutego mleka zmarło sześcioro noworodków, a tysiące nabawiło się kamieni nerkowych.

d12n9ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha