Znaczące pogorszenie nastrojów
Strefa technicznego oporu w okolicach poziomu 1.900 pkt. okazała się być
granicą możliwości strony popytowej w ramach krótkoterminowej tendencji wzrostowej.
06.11.2008 08:57
Kontrakt serii FW20Z08 w dniu wczorajszym stracił na wartości 67 punktów. Notowania rozpoczęły się od 7 punktowej deprecjacji. Kolejne godziny przyniosły spadek futures do poziomu 1.850 pkt. (pierwsze wsparcie i linia trendu krótkoterminowej tendencji wzrostowej). Druga odsłona sesji to konsolidacja nieco powyżej wspomnianej linii trendu wzrostowego. W końcówce dnia ponownie przeważyła strona podażowa, co w połączeniu ze wczorajszą znacząca realizacją zysków za Oceanem zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia na naszym rynku korekty spadkowej. Wczorajszej sesji na rynku terminowym towarzyszył nieco wyższy wolumen obrotów.
Z wykresu liniowego intraday wynika, że aktywność inwestorów była niższa podczas prób wzrostu (szczególnie w końcowej fazie sesji podczas testowania poziomu 1.880 pkt.). Wysoki obrót odnotowaliśmy natomiast w końcowej spadkowej fazie sesji. Stosunkowo niewiele natomiast działo się w zakresie liczby otwartych pozycji.
Na zakończenie dnia kontrakt ponownie notowany był przy niewielkiej ujemnej bazie (- 1 pkt.), co sugeruje, że schłodzenie nastrojów nie stanowi większego zaskoczenia dla większości uczestników rynku. Negatywne krótkoterminowe uwarunkowania techniczne przełożyły się w dniu wczorajszym na wzrost aktywności strony podażowej. Na wykresie świecowym dziennym powstał układ harami wysokiej ceny, który zwykle stanowi zapowiedź pogorszenia nastrojów. Potwierdzeniem formacji będzie natomiast otwarcie dzisiejszych notowań ze spadkową luką. Jednocześnie w dniu wczorajszym odnotowujemy wstępne przełamanie przez kontrakt ośmiodniowej linii trendu wzrostowego, która po wczorajszej sesji przebiega nieco powyżej poziomu 1.850 pkt. Od dołu ważne wsparcia znajdują się w okolicach strefy 1.650-1.700 pkt.
Wczorajsza sesja w USA zakończyła się znaczącym spadkiem wartości indeksów. Dzisiaj rano S&P futures wskazuje na utrzymujący się pesymizm (-0,8%). W Tokio Nikkei traci -6,5%. Na rynku surowców w środę odnotowujemy spadek ceny ropy naftowej Brent o -6,7% do poziomu 61,9 USD za baryłkę. Cena miedzi w środę spadła o -6,9%. Dzisiaj w USA o godz. 14.30 publikowana będzie liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych oraz wydajność pracy w III kw. br.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/21088/ter061108.pdf )
ING Seurities