Zobacz, jaki zasiłek możesz dostać we Francji

Prawo do zasiłków we Francji mają wszyscy obywatele. Francuskie zasiłki rodzinne należą się również Polakom zatrudnionym we Francji niezależnie od tego czy pracują we francuskich firmach czy prowadzą na jej terenie własną działalność.

Zobacz, jaki zasiłek możesz dostać we Francji
Źródło zdjęć: © WP.PL

Prawo do zasiłków we Francji mają wszyscy obywatele. Francuskie zasiłki rodzinne należą się również Polakom zatrudnionym we Francji niezależnie od tego czy pracują we francuskich firmach czy prowadzą na jej terenie własną działalność.

Prawo do swobodnego podejmowania pracy we Francji i innych krajach Polacy nabyli poprzez członkostwo w Unii Europejskiej. Obywatel polski zatrudniający się u francuskiego pracodawcy, bez względu na to czy zamieszkuje w Polsce, czy decyduje się na zamieszkanie we Francji nabywa jednocześnie praw do wszelkich świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych na rzecz rodziny. W momencie zatrudnienia, zatrudniający zobowiązany jest do ubezpieczenia pracownika.

Polityka społeczna realizowana przez Francję obejmuje swoim zasięgiem wszystkich obywateli swojego kraju jak również zatrudnionych tutaj cudzoziemców. Jeśli ktoś myśli o podjęciu pracy we Francji, powinien wiedzieć na jaką pomoc może liczyć ze strony państwa w przypadku choroby, niezbyt wysokich zarobków, utraty pracy czy np. macierzyństwa.

We Francji istnieją 24 rodzaje świadczeń na rzecz osób samotnych czy rodzin najbardziej potrzebujących pomocy. Obowiązkowe świadczenia socjalne wprowadzono we Francji w 1932 roku. Wszelkie zasiłki na rzecz rodzin wypłaca Kasa Pomocy Rodzinie (CAF).

Zasiłki rodzinne to forma pomocy, z której korzysta prawie każda francuska rodzina. System tej pomocy działa bardzo sprawnie. Kierowany jest przez Państwowy Fundusz Zasiłków Rodzinnych. Fundusz dysponuje środkami finansowymi pochodzącymi z pięciu źródeł. Są to składki płacone przez każdego zatrudnionego, składki zbierane przez państwo i opiekę społeczną, świadczenia państwowe i departamentalne, finansowana przez państwo pomoc mieszkaniowa oraz inne wpływy.

Politykę rozwoju rodziny określają władze publiczne a jej realizacją zajmuje się w każdym mieście Sektor Rodzina. Sektor ten posiada szeroką ofertę usług dla potrzebujących rodzin. Czuwa nad prawidłowym rozwojem społecznym, doskonali politykę rodzinną a szczególną troską obejmuje rodziny najuboższe, którym konieczna jest każda forma pomocy. Zadaniem Sektora Rodzina jest więc wspieranie potrzebujących rodzin w życiu codziennym, uzyskaniu mieszkań czy w walce z niepewnością życia.

Państwowy Fundusz Zasiłków Rodzinnych razem z rządem określają pomoc finansową, zgodnie z priorytetami polityki pro-rodzinnej i społecznej. Na wyrównanie dochodów Fundusz Zasiłków Rodzinnych przeznacza rocznie prawie 90% swoich funduszy. Pierwszeństwo do dopłat mają rodziny wielodzietne, rodziny przyjmujące dziecko, dopłaty do mieszkań oraz rodziny, w których obowiązek wychowania dzieci przypada na jednego z rodziców.

Z uwagi na wysokość zasiłków oraz możliwości korzystania z wielu jednocześnie, we Francji rodzi się corocznie dużo dzieci. Najliczniejsze są rodziny najbogatsze i najbiedniejsze. Tylko 20% z obecnego wyżu demograficznego we Francji stanowią dzieci emigrantów, dla których Francja stała się drugą ojczyzną. Dla francuskiej polityki rodzinnej i społecznej niepokojącym problemem jest zaakceptowany tu od dawna model rodziny, w której dziecko wychowywane jest przez jednego z rodziców albo w związku pozamałżeńskim. Obecnie na 100 małżeństw przypada 21 par żyjących w wolnym związku. Socjolodzy uważają, że przyczyniła się do tego ustawa rządu z 1987 roku uznając osoby samotne czy żyjące w związkach pozamałżeńskich za rodzinę, co pozwoliło im uzyskać takie same prawa (również do zasiłków), jakie otrzymywały rodziny tradycyjne.

Zasiłki rodzinne, które gwarantuje Francja

Zasiłek związany z przyjściem na świat dziecka - uzależniony jest od dochodów rodziny, wypłacany przez pierwsze trzy lata dziecka i wynosi maksymalnie 171 euro miesięcznie. Premia jednorazowa z powodu urodzenia dziecka wynosi 855 euro, w przypadku adopcji 1710 euro. Moment pojawienia się dziecka w rodzinie to dodatkowe koszty oraz i trudności pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym. Przyszłym rodzicom z pomocą przychodzi Kasa. Ta pomoc składa się z kilku elementów. W siódmym miesiącu ciąży kobiety otrzymują premię pieniężna, która pomaga w sprostaniu wydatków związanych z przyjściem na świat noworodka. Rodzice też mogą liczyć na zasiłki, jeśli jedno z nich rezygnuje z pracy na konto wychowywania dziecka. Kasa wypłaca również zasiłki (przeważnie kobietom), które decydują się na powrót do pracy, opiekę nad dzieckiem powierzając opiekunce.

Zasiłek dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, aby wychowywać dziecko do ukończenia przez nie trzech lat wynosi od 160 do 375 euro w zależności od dochodów, o ile wysokość miesięczna zarobków nie przekracza 374 euro na osobę w rodzinie niepełnej oraz 748 euro w rodzinie pełnej.

Zasiłek dla rodzin wielodzietnych - z dziećmi poniżej dwudziestego roku życia
- na dwoje dzieci 119 euro miesięcznie
- na troje dzieci 271 euro miesięcznie
- na każde następne 152 euro miesięcznie

Jeśli dzieci są w wieku od 11 do 20 lat, wysokość zasiłku wzrasta o 33 euro miesięcznie na dziecko w wieku 11 - 16 lat i o 56 euro od 16 - 20 lat .(Obowiązkiem szkolnym we Francji objęte są dzieci do 16 roku życia). Dzieci, które po szesnastym roku życia podejmują pracę, tracą prawo do zasiłku. Te, które kontynuują naukę, korzystają z zasiłku do dwudziestego roku życia. W sierpniu rodzice otrzymują zasiłek na zakup przyborów szkolnych dla dzieci.

Zasiłek na dziecko niepełnosprawne - wynosi 119 euro na miesiąc.

Zasiłek dla rodzin niepełnych o niskich dochodach
- 105 euro miesięcznie na pierwsze dziecko
- 130 euro miesięcznie na drugie dziecko
- 52 euro (dodatkowo) miesięcznie w związku z przyjściem na świat dziecka.

Inne zasiłki na rzecz rodziny - osobom powyżej dwudziestego piątego roku życia, które pozostają bez pracy Kasa wypłaca minimalną pensję, która wynosi 1047 euro.

Sektor Rodzina wypłaca emerytury dla rodziców, którzy wychowali co najmniej troje dzieci. Osobom, które mają niskie emerytury dofinansowuje opłaty za pobyt w domach starców lub u siebie.

Zasiłek mieszkaniowy - pomoc finansową do opłat za mieszkanie otrzymują przede wszystkim rodziny o niskich dochodach miesięcznych. Prawo do dopłaty mieszkaniowej mają lokatorzy mieszkań spółdzielczych, wynajmujący prywatnie jak i prywatni właściciele. Wysokość dopłaty zależy od sytuacji rodzinnej, mieszkaniowej i liczby dzieci w rodzinie. Ponadto Kasa refunduje osobom najniżej uposażonym i wielodzietnym (minimum troje dzieci) koszty przeprowadzki, remontu czy wyposażenia mieszkania w niezbędne sprzęty. Kasa Zasiłków udziela też pożyczek bezprocentowych najbardziej potrzebującym na zakup niezbędnego sprzętu domowego.

To najważniejsze zasiłki, o które często pytają Polacy podejmujący tutaj pracę.

Francuska polityka społeczna jest bardzo dobrze rozwinięta i z roku na rok jest ulepszana na korzyść rodziny. O potrzebie ciągłych zmian i ulepszeń w zakresie zasiłków decydują uwarunkowania społeczne, demograficzne i ekonomiczne zachodzące we Francji.

Ze wszystkich zasiłków, jakie zapewnia Kasa Zasiłków Rodzinnych mają prawo korzystać Polacy, oficjalnie zatrudnieni we Francji. Niezależnie od tego czy rodzina osoby pracującej we Francji mieszka w kraju czy na terenie Francji. O prawach i wysokości zasiłków decyduje Kasa po złożeniu wymaganych przez nią dokumentów. Oddziały Kas znajdują się we wszystkich większych miastach. Mieszkańcy małych miejscowości i wsi prośbę o zasiłki starać się mogą w merostwach, którym podlegają.

Z Metz dla polonia.wp.pl
Agnieszka Iwulski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)