Trwa ładowanie...
d317exp

ZUS przeprowadził kolejne losowanie do OFE

111 tys. 393 osoby otrzymały losowy
przydział do sześciu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) -
poinformował w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych
(ZUS).

Share
d317exp

W losowaniu przeprowadzonym w środę uczestniczyło sześć otwartych funduszy emerytalnych: OFE Pocztylion, OFE Polsat, AIG OFE, OFE Generali, OFE DOM, Pekao OFE.

Do OFE Pocztylion przydzielonych zostało 18 568áosób, do pozostałych funduszy trafiło po 18 565 osób.

Losowanie OFE odbyło się dla tych, którzy sami nie wybrali funduszu do 10 stycznia br., a rozpoczęli wcześniej pracę.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

d317exp

Z komunikatu wynika, że po losowaniu ZUS poinformuje poszczególne OFE o jego wynikach, powiadomi także wylosowanych ubezpieczonych o przydzieleniu ich do poszczególnych funduszy. Również każdy fundusz ma obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, każda osoba ubezpieczona, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r., jest zobowiązana do zawarcia umowy z OFE w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli najczęściej od dnia podjęcia pierwszego zatrudnienia. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Każdej osobie, która nie podpisała umowy z OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności wyboru. Przed środowym losowaniem ZUS wysłał listy z przypomnieniem do ponad 281 tys. takich osób (przed losowaniem w lipcu 2006 r. powiadomienia wysłano do 246,4 tys. osób). Jeśli jednak osoby, których dotyczy obowiązek wyboru OFE, same nie wybiorą funduszu emerytalnego, wyboru dokonuje ZUS w losowaniu.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia) i w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

ZUS, który pośredniczy w przekazywaniu składki do OFE (czyli tzw. 2 filara zreformowanego systemu emerytalnego), w ub.r. przekazał do OFE 16,16 mld zł, w tym w gotówce 15,03 mld zł. Składki przekazane w formie obligacji (którymi ZUS spłaca zaległości w przekazywanych składkach) wyniosły 1,3 mld zł.

Na koniec grudnia ub.r. 15 działających OFE zarządzało aktywami netto o wartości 116,6 mld zł.

d317exp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317exp
d317exp