Trwa ładowanie...

ZUS zwraca podatek od emerytur i rent. Seniorzy zyskują w marcu wyższą wypłatę

Zwrot podatku od emerytur i rent, waloryzacja oraz 13. emerytura. Emeryci dostają dodatkowe pieniądze.

ZUS zwraca podatek od emerytur i rent. Seniorzy zyskują w marcu wyższą wypłatęŹródło: flickr.com
d2vsnwa
d2vsnwa

Jeśli roczny dochód nie przekrocza 13 tys. zł, ZUS zwróci w tmarcu nadpłacony podatek od emerytury lub renty. To jednorazowy zwrot, ale - jak zaznacza Super Express - nie jedyny bonus dla emerytów w najbliższych miesiącach.

Skąt ten zwrot? Ma on związek ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku. To dlatego marcowe przelewy emerytur będą większe. O ile? To zależy od świadczenia. Jednak ci z minimalną emeryturą, mogą liczyć na nieco ponad 100 złotych więcej niż zazwyczaj.

d2vsnwa

Kwota wolna od podatku wzrosła o 1400 zł. w styczniu ubiegłego roku. Podczas gdy jeszcze w 2017 roku wynosiła 6,6 tys. zł, w 2018 r. sięgnęła 8 tys. zł. Jak pisaliśmy w money.pl, nowa stawka dotyczy osób, które w ciągu zeszłego roku nie przekroczyły 13 tysięcy złotych dochodu.

Mimo podniesienia kwoty wolnej od podatku, emeryci i renciści musieli płacić zaliczki na podatek dochodowy, tak jakby kwota wolna się nie zmieniła. Teraz ZUS zwróci to co zostało nadpłacone.

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, aby dostać te pieniądze, nie trzeba będzie wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z niego emeryci dowiedzą się, ile wyniosła nadpłata podatku, którą ZUS uwzględni w marcowych wypłatach emerytur.

d2vsnwa

Obejrzyj: Waloryzacja emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi:

Dodatkowo, jak zaznacza "Super Express", emeryci w tym roku mogą liczyć na wyższe waloryzacje, niebawem, bo już w maju zostaną wypłacone tak zwane trzynaste emerytury. Emeryturą+, zostanie wypłacona wszystkim emerytom i rencistom bez względu na dochody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vsnwa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vsnwa