Trwa ładowanie...
d4iaizw

Związki z ArcelorMittal boją się, że pracę straci 800 osób

Związkowcy z koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland obawiają się, że z powodu restrukturyzacji zatrudnienia pracę straci ok. 800 osób z firmy i spółek zależnych. Zarząd koncernu uspokaja i zapewnia, że nie planuje takiej redukcji.

d4iaizw

- W bieżącym roku ArcelorMittal Poland nie przewiduje wszczęcia procedury zwolnień grupowych. Informacja o tym, jakoby pracę w koncernie miało stracić 800 osób, jest nieprawdziwa - poinformowała rzeczniczka koncernu Sylwia Winiarek.

Komentując informacje związkowców, rzeczniczka zapewniła, że plan zatrudnienia w koncernie przewiduje jedynie odejścia naturalne - m.in. przejścia pracowników na emeryturę czy wypowiedzenie umowy przez pracownika - oraz wydzielenia (ze struktur firmy - PAP).

Związkowcy alarmują jednak, że restrukturyzacja zatrudnienia w koncernie ma także inny wymiar. Kilka dni temu zakładowa Solidarność otrzymała od zarządu pismo z informacją o zamiarze wypowiedzenia umów pracownikom, którzy nie przyjęli propozycji odejścia za porozumieniem stron. Chodzi o osoby znajdujące się na listach sporządzonych przez szefów wydziałów.

- Pracodawca pozbywa się osób "mało przydatnych" ze względu na częstą absencję chorobową - ocenił szef Solidarności w koncernie Jerzy Goiński. Według zakładowej "S" do zwolnienia typowani są starsi, doświadczeni pracownicy, aby pracodawca mógł ich zastąpić młodszymi i tańszymi, zatrudnionymi poprzez agencje pracy tymczasowej.

d4iaizw

Związkowcy podkreślają, że odprawy proponowane odchodzącym przez zarząd spółki są niesatysfakcjonujące. Oferta pracodawcy to - według związków - ok. dziewięciomiesięczne wynagrodzenia obliczone jak za urlop wypoczynkowy, czyli ok. 30 tys. zł brutto. Związki szacują, że w wyniku restrukturyzacji zatrudnienia z ArcelorMittal Poland może być zwolnionych nawet 400 osób.

Drugie tyle - jak oceniają - może stracić pracę w spółkach zależnych. Zwolnienia zapowiedziano już w ArcelorMittal Service Group, zatrudniającej 1,2 tys. osób w kilku miastach. Związkowcy podali, że pracodawca zgłosił tam zamiar zwolnienia do 410 osób, głównie z oddziałów w Dąbrowie Górniczej i Krakowie.

Rzeczniczka ArcelorMittal Poland potwierdziła, że koncern prowadzi prace zmierzające do restrukturyzacji ArcelorMittal Service Group. Zapewniła, że zarząd czyni starania, aby pracownicy tej spółki znaleźli zatrudnienie.

- Decyzja (o restrukturyzacji - PAP) wynika z sytuacji ekonomicznej ArcelorMittal Service Group. ArcelorMittal Poland dołoży wszelkich starań, aby pracownicy, którzy nie pozostaną w nowych strukturach Service Group, znaleźli zatrudnienie w ArcelorMittal Poland lub innych podmiotach świadczących usługi na jego rzecz - poinformowała rzeczniczka.

d4iaizw

Jednocześnie - jak dodała - ArcelorMittal Poland kontynuuje proces rekrutacyjny na wybrane stanowiska w firmie.

Związkowcy informują, że w ArcelorMittal Service Group prowadzone są rozmowy w ramach procedury zwolnień grupowych, dotyczące m.in. zmniejszenia skali zwolnień, odpraw dla zwalnianych pracowników oraz znalezienia dla nich alternatywnych miejsc pracy.

Według Solidarności, redukcja zatrudnienia może dotknąć też spółkę ArcelorMittal Shared Service Centre Europe, gdzie pracę może stracić ponad 80 osób. To firma zajmująca się prowadzeniem księgowości i obsługą kadrowo-płacową.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, zatrudnia ponad 10 tys. pracowników w sześciu oddziałach w woj. śląskim i małopolskim. Dzięki inwestycjom, których wartość w latach 2004-2010 wyniosła niemal 4 mld zł, firma należy do wiodących producentów stali w Europie centralnej.

d4iaizw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iaizw