Zwiedzają wały. Apel do "powodziowych turystów"

Powódź przetacza się przez kolejne miasta. W związku ze wciąż trudną sytuacją służby ratownicze przypominają o zakazie lotów nad Odrą. Wskazują także inne zachowania, które utrudniają monitorowanie bezpieczeństwa w okolicy wezbranej rzeki.

Polska walczy z powodzią
Polska walczy z powodzią
Źródło zdjęć: © Getty Images | Beata Zawrzel
oprac. KRWL

Służby ratownicze z województwa lubuskiego wciąż przypominają o konieczności zachowania dystansu od koryta Odry i powstrzymania lotów w tym rejonie. Dotyczy to szczególnie przestrzeni powietrznej w promieniu 20 km od rzeki, o czym informował mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskich strażaków. Równocześnie apelują one o zaprzestanie tzw. turystyki powodziowej.

Kaniak podkreślał, że na obszarze 20 km od rzeki zarządzono zakaz wykonywania lotów. Drony ratowników monitorują sytuację powodziową z powietrza. Każda kolizja w powietrzu stanowiłaby poważne zagrożenie zarówno dla ratowników, jak i osób pracujących przy wałach.

Problem z turystyką powodziową

Mimo istniejącego zakazu wciąż występuje problem tzw. turystyki powodziowej. Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego, zaznaczył, że konieczne jest powstrzymanie się od zbliżania się do wałów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężna eksplozja w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Nagrania mieszkańców

Prosił osoby zakłócające porządek, by zaniechały tego typu działań. Podczas niedzielnej inspekcji, Pawlak zauważył wiele osób zbliżających się do wałów, a nawet poruszających się na motocyklach. Ostrzegał, że jest to niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku ewentualnych uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych.

Zakaz lotów w województwie zachodniopomorskim

Od 22 września od godz. 6 obowiązuje zakaz lotów w województwie zachodniopomorskim, wzdłuż rzeki Odra w związku z powodzią. Władze informują, że zakaz obejmuje bezzałogowe statki powietrzne, jak również paralotnie, szybowce oraz latawce.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)