Zwolnienie lekarskie na urlopie
Lipiec i sierpień to dla większości pracowników długo oczekiwany okres urlopowy
Lipiec i sierpień to dla większości pracowników długo oczekiwany okres urlopowy. Jednak i podczas urlopu mogą się wydarzyć nieprzewidziane rzeczy, na przykład choroba. Jakie konsekwencje prawne pociąga za sobą pójście przez pracownika na zwolnienie lekarskie podczas urlopu? Wątpliwości wyjaśnia ekspert, Alicja Biernat, adwokat w TGC Corporate Lawyers.
Zasłużony odpoczynek
Cykliczny nieprzerwany płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw, które przysługują pracownikom. Ustawodawca przewidział, że pracodawca może jedynie w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Pracownik nie ma natomiast możliwości zrzeczenia się prawa do urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest obowiązany udzielić podwładnemu urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Gdy jednak dojdzie do takiej sytuacji, pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył do niego prawo, nie traci swoich uprawnień. Zapewnienie mu regularnego wypoczynku jest obowiązkiem pracodawcy.
Zwolnienie lekarskie podczas urlopu
Pracodawca powołując się na wyjątkowe potrzeby organizacyjne instytucji, może wymagać od pracownika wcześniejszego powrotu z urlopu. Oznacza to, że gdy z przyczyn niezależnych od pracownika nie może on wykorzystać całości lub części urlopu, ten powinien zostać przesunięty na inny termin lub przerwany i wykorzystany w późniejszym terminie. Taka sytuacja ma umocowanie prawne w przepisie:
Art. 166. K.P. stanowi, że część urlopu niewykorzystaną z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego
Na co dzień najczęstszą przyczyną przerwania wypoczynku jest choroba pracownika. Pracownik, który nie chce stracić niewykorzystanej części urlopu, powinien niezwłocznie dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy. Wówczas urlop wypoczynkowy pracownika zostanie automatycznie przerwany. Przepisy nakładają na pracodawcę i pracownika obowiązek uzgodnienia terminu wykorzystania pozostałej części urlopu wypoczynkowego. Nie ma przeszkód, aby zatrudniony złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie choroby. Termin wykorzystania jego pozostałej części zależy bowiem od zgody pracodawcy, a ściślej, możliwości zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Zgodnie z art. 168 K.P. niewykorzystaną część urlopu pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
Należy pamiętać, że czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby dotyczy wyłącznie choroby samego pracownika korzystającego z urlopu wypoczynkowego, a nie jego członka rodziny, w tym przede wszystkim dziecka. Pracodawca nie ma obowiązku przesunięcia na inny termin części niewykorzystanego urlopu, z powodu choroby członka rodziny pracownika.
MA
Źródło: qbusiness.pl