Zysk netto giełdowych banków mógł spaść w drugim kwartale o około 12 proc. rdr (analiza)
23.07. Warszawa (PAP) - Jak wynika z pierwszych prognoz zebranych przez PAP, łączny zysk netto giełdowych banków mógł spaść o około 12 proc. w ujęciu rocznym i o 11 proc....
23.07. Warszawa (PAP) - Jak wynika z pierwszych prognoz zebranych przez PAP, łączny zysk netto giełdowych banków mógł spaść o około 12 proc. w ujęciu rocznym i o 11 proc. kwartalnie. Zdaniem analityków niższe zyski banków były spowodowane spadającymi marżami odsetkowymi oraz niskimi wolumenami kredytów.
"W drugim kwartale wynik odsetkowy banków oczywiście obniżył się ze względu na spadki stóp bazowych, wolumeny kredytowe przy słabnącej gospodarce też nie pomagają. W trakcie drugiego kwartału widać było lekkie odbicie w kredytach konsumenckich, a w maju również w korporacjach, ale nie zmienia to perspektywy, że najprawdopodobniej wolumeny w tym roku będą płaskie w ujęciu rocznym, ewentualnie mogą spaść" - powiedział PAP Paweł Kozub z UniCredit CAIB.
"Złożyły się na to wcześniejsze spadki w kredytach konsumenckich oraz silny, dwucyfrowy spadek w nowej sprzedaży w segmencie hipotecznym, spowodowany brakiem rządowego programu Rodzina na Swoim i oczekiwaniami co do dalszego spadku cen mieszkań. Widoczny jest też zastój w korporacjach. Te trendy powoli wyhamowują, ale powrót do wzrostu wolumenów będzie dłuższy niż się to wydawało jeszcze na początku 2013 roku" - dodał.
Zdaniem analityków drugi kwartał może okazać się punktem zwrotnym w wynikach odsetkowych banków.
"Uważam, że drugi kwartał będzie dołkiem wyniku odsetkowego banków. Wygląda na to, że banki aktywnie zaczęły zmieniać cenniki depozytów, dostosowując je do nowych stóp procentowych" - powiedział PAP Tomasz Bursa z Ipopemy.
Bursa dodał, że w wyniku z opłat i prowizji banków spodziewana jest poprawa w ujęciu kwartał do kwartału.
"Widać tendencję, że banki próbują zwiększać wynik z tej pozycji, zarówno poprzez wzrosty cen jak również większą transakcyjność, np. w kartach oraz funduszach inwestycyjnych" - powiedział analityk.
W wynikach banków za drugi kwartał pozytywnie mogą zaskoczyć rezerwy oraz wyniki na działalności handlowej.
"Na koniec kwartału rezerwy spadły moim zdaniem w ujęciu rocznym o ok. 5 proc. Widać, że banki zawiązały odpowiednie rezerwy w roku 2012" - powiedział Bursa.
"Ewentualnym zaskoczeniem mogą być wyniki handlowe banków na sprzedaży części portfela obligacji. Jeżeli zdarzyłyby się jakieś większe transakcje to może to być pozytywne zaskoczenie. Bankami, które posiadały przed II kwartałem duży portfel obligacji i mogłyby zaskoczyć rynek są BZ WBK, ING i Bank Handlowy" - uważa Kozub.
Rynek prognozuje, że drugi kwartał był dobrym okresem dla Getin Noble Banku i Aliora, a gorzej wypadły największe instytucje, szczególnie PKO BP i Pekao.
"W drugim kwartale dobrze radziły sobie moim zdaniem banki mniejsze, ale bardziej agresywne, czyli Getin Noble Bank i Alior. W Getinie powoli rysuje się trend systematycznie poprawiających się wyników, w Aliorze z kolei jest on kontynuowany" - powiedział Bursa.
"Słabiej wypadają duże banki. W PKO BP i Pekao doszacowanie cen depozytów do marży odsetkowej jest wolniejsze niż w sektorze i wyniki na tym ucierpią" - dodał.
Poniżej przedstawiamy wstępne dane z konsensusu PAP dla dziesięciu giełdowych banków.
mln zł II kw. '13 II kw. '12 I kw. '13 r/r kw/kw wg konsensusu Wynik odsetkowy 5 742 6 477 5 878 -11% -2% Wynik z prowizji 2 975 3 013 2 889 -1% 3% Przychody z dz. bankowej 9 326 9 983 6 352 -7% 47% Koszty ogółem 4 938 5 023 4 863 -2% 2% Saldo rezerw -1 301 -1 556 -1 256 -16% 4% Zysk netto 2 737 3 096 3 073 -12% -11%
(PAP)
kuc/ ana/