Trwa ładowanie...

Zysk netto PKN Orlen w III kwartale 2013 r. wyniósł 652 mln zł

Zysk netto grupy PKN Orlen za III kwartał 2013 r., po uwzględnieniu obciążeń podatkowych, wyniósł 652 mln zł, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację wyniósł za ten okres 796 mln zł - poinformowała w środę spółka.

Share
Zysk netto PKN Orlen w III kwartale 2013 r. wyniósł 652 mln zł
Źródło: Materiały prasowe
d49um94

Zysk netto grupy PKN Orlen za III kwartał 2013 r., po uwzględnieniu obciążeń podatkowych, wyniósł 652 mln zł i był niższy o 765 mln zł w porównaniu do tego samego okresu 2012 r., gdy wyniósł ponad 1,41 mld zł - wynika z danych opublikowanych przez spółkę.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację grupy PKN Orlen wyniósł w III kw. 2013 r. 796 mln zł, co w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r., gdy wyniósł on ponad 1,55 mld zł, oznacza spadek o ok. 0,8 mld zł.

PKN Orlen podał, że na wyniki finansowe w III kw. 2013 r. największy wpływ miały czynniki makroekonomiczne: znaczący spadek marży rafineryjnej oraz dyferencjału Brent/Ural o 5,6 USD za baryłkę (liczone rok do roku), umocnienie złotówki względem dolara oraz niższe wolumeny sprzedaży rafineryjnej i petrochemicznej.

d49um94

Negatywny wpływ tych czynników - jak zaznaczył PKN Orlen - "został ograniczony przez zwiększenie sprzedaży detalicznej na wszystkich rynkach oraz poprawę marż paliwowych i pozapaliwowych".

- Pomimo niezwykle trudnej sytuacji makroekonomicznej PKN Orlen wypracowuje stabilne wyniki finansowe. Równocześnie konsekwentnie realizujemy założenia strategii na lata 2013-2017, inwestując w aktywa energetyczne i poszukiwanie złóż gazu i ropy - powiedział, cytowany w komunikacie płockiego koncernu, prezes spółki Jacek Krawiec.

Według niego najważniejsze wydarzenia III kwartału 2013 r. to rozpoczęcie procesu akwizycji w Kanadzie - rozpoczęcie przejęcia kanadyjskiej spółki TriOil Resources, wypłata dywidendy dla akcjonariuszy za 2012 r. w wysokości 1,50 zł za jedna akcję - po raz pierwszy od 2007 r. - oraz obniżenie zadłużenia poniżej 5 mld zł, czyli do poziomu notowanego ostatnio w 2005 r.

PKN Orlen podkreślił, że grupa tej spółki kontynuuje działania mające na celu utrzymanie stabilnej pozycji finansowej, jak m.in. sukcesywna redukcja poziomu zadłużenia, które na koniec III kw. 2013 r. wyniosło 4,8 mld zł i było o ponad 1,93 mld zł niższe w porównaniu z końcem 2012 r.

d49um94

PKN Orlen podał, że nakłady inwestycyjne grupy tej spółki za 9 miesięcy 2013 r. wyniosły w sumie ponad 1,49 mld zł, a w samym III kw. było to 653 mln zł, w tym w segmencie rafinerii 229 mln zł, w segmencie petrochemicznym 148 mln zł, w segmencie detalicznym 110 mln zł, a w segmencie wydobycia 58 mln zł.

Jak przypomniał płocki koncern, w III kw. 2013 r. "kluczowym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju segmentu wydobycia" było podpisanie - w połowie września - za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream umowy, która rozpoczęła procedurę przejęcia notowanej na giełdzie w Toronto (Kanada) spółki TriOil Resources, posiadającej własne zasoby złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Zamknięcie transakcji, której wartość szacowana jest na ok. 563 mln zł, będzie możliwe w listopadzie 2013 r. po uzyskaniu zgody minimum 2/3 głosów akcjonariuszy TriOil Resources.

Podczas środowej konferencji prasowej wiceprezes ds. finansowych PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk podkreślił, że projekt przejęcia TriOil Resources "to transakcja absolutnie strategiczna" dla płockiego koncernu. - To transakcja, która doskonale wpisuje się w naszą strategię. Walne Zgromadzenie akcjonariuszy TriOil Resources planowane jest na 12 listopada. Miejmy nadzieję, że będzie pozytywna decyzja, nasza oferta zostanie przyjęta i już w listopadzie staniemy się globalnym koncernem, a nie tylko regionalnym - oświadczył Jędrzejczyk.

PKN Orlen przypomniał, że "prowadzi intensywne prace poszukiwawcze ropy i gazu ze źródeł niekonwencjonalnych oraz konwencjonalnych w Polsce". W ramach projektu poszukiwania gazu z łupków Lublin Shale w III kwartale 2013 r. wykonano jeden odwiert pionowy na koncesji Wierzbica oraz zakończono prace rozpoczęte w poprzednim kwartale na koncesji Lubartów. Pozyskano też nowe dane sejsmiczne 2D w ramach projektów Mid-Poland Unconventionals i Hrubieszów Shale.

d49um94

Jak podał płocki koncern, w ramach prac poszukiwawczych ropy i gazu ze źródeł konwencjonalnych prowadzono w III kw. 2013 r. analizę danych pozyskanych z odwiertów w ramach projektu Sieraków oraz Kambr. Uzyskano również nowe dane sejsmiczne 2D oraz kontynuowano prace przygotowawcze do pierwszego odwiertu w ramach projektu Karbon.

Wśród planów na IV kw. 2013 r. PKN Orlen wymienił m.in. przeprowadzenie 9 odwiertu (7 pionowego) w poszukiwaniu gazu z łupków - na koncesji Wodynie-Łuków (rozpoczęcie w listopadzie) i drugiego zabiegu szczelinowania - na koncesji Lubartów (realizacja pod koniec roku). W ramach projektów konwencjonalnych poszukiwania ropy i gazu, płocki koncern planuje na początku 2014 r. rozpoczęcie odwiertu pionowego - na Lubelszczyźnie oraz podjęcie decyzji dotyczącej dalszych działań na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego.

PKN Orlen posiada w Polsce 10 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków o powierzchni 9 tys. km kw. Spółka zakończyła 8 odwiertów, w tym 6 pionowych i 2 poziome oraz pierwsze szczelinowanie odcinka poziomego. W przypadku planów konwencjonalnego wydobycia ropy i gazu płocki koncern posiada 9 koncesji i realizuje 3 projekty, w tym dwa w kraju i jeden na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego.

d49um94

Podziel się opinią

Share
d49um94
d49um94