Trwa ładowanie...
d4ckvwt

Zysk netto ZCh Police wyniósł w III kw. 6,9 mln zł wobec 17 mln zł konsensusu (opis)

14.11. Warszawa (PAP) - ZCh Police miały w III kwartale 2013 roku 6,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 28,7 mln zł rok wcześniej -...

Share
d4ckvwt

14.11. Warszawa (PAP) - ZCh Police miały w III kwartale 2013 roku 6,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 28,7 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komunikacie. Wynik był gorszy od konsensusu rynkowego na poziomie 17 mln zł.

Zysk operacyjny spadł do 5,5 mln zł z 29,9 mln zł przed rokiem i był również niższy od średniej prognoz rynkowych na poziomie 22,1 mln zł. Wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 24,2 mln zł.

Przychody grupy wyniosły 510,4 mln zł wobec 759,6 mln zł rok temu. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wyniesie 652,5 mln zł.

Spółka tłumaczy spadek przychodów w III kw. przede wszystkim zmniejszeniem wolumenu sprzedaży nawozów i spadkiem cen sprzedaży bieli tytanowej.

d4ckvwt

"Wyniki finansowe grupy kapitałowej w okresie objętym raportem pozostawały w silnej korelacji z sytuacją w otoczeniu rynkowym (...). Na osiągnięte wyniki istotnie wpływała sytuacja na rynkach nawozowych. Odczuwalne było ograniczenie popytu na nawozy NPK w związku z wyczekiwaniem na zapowiadane znaczące obniżki cen soli potasowej" - poinformowała spółka w komentarzu do wyników.

W kraju popyt ograniczał spadek cen zbóż zanotowany na przestrzeni kilku miesięcy i pogorszenie się relacji ich cen do cen nawozów. Korzystnie na wyniki wpływały niższe ceny podstawowych surowców.

"Skalę osiąganych wyników ograniczyły postoje remontowe instalacji azotowych, skutkujące niższą produkcją. W wyniku przewagi podaży nad popytem spadały ceny rynkowe mocznika. Na relatywnie niskim poziomie utrzymywały się również ceny amoniaku" - podała spółka.

Police poinformowały, że następuje poprawa uwarunkowań na rynku bieli tytanowej.

d4ckvwt

"Wzrost cen sprzedaży w relacji do II kwartału 2013 roku oraz dalsze obniżki cen surowców tytanonośnych sygnalizują zatrzymanie negatywnego trendu wyników i stabilizację sytuacji" - poinformowano w raporcie.

EBIT segmentu nawozy wyniósł w III kw. minus 1,5 mln zł, a segmentu pigmenty - plus 5 mln zł.

Rok do roku wzrosły koszty sprzedaży, na co wpłynęła zmiana polityki handlowej w zakresie kosztów transportu.

"W III 2013 roku wyższy był udział transakcji sprzedażowych z gestią transportową po stronie grupy niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku" - wyjaśniają Police.

W okresie lipiec-wrzesień poniesiono stratę na działalności finansowej w wysokości 2,28 mln zł, podczas gdy rok temu był to zysk na poziomie 2,98 mln zł.

Po trzech kwartałach tego roku zysk netto grupy spadł do 62,6 mln zł ze 102,5 mln zł, zysk operacyjny do 77 mln zł ze 129,6 mln zł, a przychody do 1,96 mld zł z 2,41 mld zł. (PAP)

morb/ asa/

d4ckvwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ckvwt
d4ckvwt