Trwa ładowanie...

Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. Oto jak wpłynie to na ceny

W środę Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski za niespełnienie żądań dokonywania płatności w rublach. Według analityków banku Goldman Sachs nie będzie to jednak miało wielkiego wpływu na saldo energetyczne Europy północno-zachodniej, które jest obecnie mniejsze niż na początku miesiąca. W związku z tym nie zmieniają oni prognozy cenowej na lato 2022 r., która zakłada, że gaz będzie kosztował 104 euro za megawatogodzinę.

Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. Oto jak wpłynie to na ceny Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. Oto jak wpłynie to na ceny Źródło: Adobe Stock, fot: predrag1
d2aflfb
d2aflfb

Analitycy Goldman Sachs zwrócili uwagę, że zapotrzebowanie na gaz zmalało w tym miesiącu, a Niemcy mogą zrekompensować braki przez zwiększony import LNG oraz nadwyżki magazynowe. "Dostawy gazu ziemnego i LNG były wyższe niż oczekiwano, a zapotrzebowanie na ciepło było niższe, prawdopodobnie w wyniku połączenia nieco łagodniejszej niż przeciętna pogody i pewnej elastyczności cenowej" - oceniają w środowym komunikacie.

Goldman Sachs wskazał na kontekst polityczny wstrzymania dostaw. Według analityków "podnosi to stawkę" dla Komisji Europejskiej przy podejmowaniu decyzji o tym, czy nowy system płatności za gaz - a Rosja życzy sobie teraz, by przelewać ruble - narusza sankcje. "Prawdopodobnie będzie to utrzymywać zmienność rynku na wysokim poziomie" - stwierdzili eksperci GS.

Niemcy to kluczowy rynek

"Zarówno w interesie UE, jak i Rosji leży wypracowanie rozwiązania, które sprawi, że płatności za gaz będą zgodne z wymogami prawnymi UE i ostatnimi komentarzami Brukseli" - podkreślili. Według Goldman Sachs wstrzymanie dostaw do Polski i Bułgarii może być dodatkową zachętą dla Unii, "a zwłaszcza dla Niemiec", do wypracowania sposobu płatności w rublach. Wstrzymanie dostaw gazu miałoby "znacznie większe" skutki gospodarcze niż w przypadku Polski czy Bułgarii.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Gazprom zakręci kurek. "To przyspieszy zmiany"

Analitycy wskazali, że zupełnie inne skutki miałoby zakręcenie kurka Niemcom. Całkowite wstrzymanie dostaw do tego kraju wydaje się "bardzo mało prawdopodobne", ale w takim wypadku ceny na europejskich giełdach gazu mogłyby wzrosnąć w lecie do 200 euro za megawatogodzinę.

d2aflfb

Dopóki jednak taki scenariusz jest mało realny, Goldman Sachs podtrzymuje wcześniejsze prognozy, które przewidują cenę za gaz na poziomie 104 euro za megawatogodzinę latem 2022 r. Z kolei w trzecim kwartale ceny mają spaść do 85 euro/MWh. Analitycy są zdania, że w październiku magazyny będą zapełnione w "blisko 90 proc.", co pozwoli na dalszą obniżkę.

Mateusz Morawiecki o skutkach wstrzymania dostaw z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki wyliczał podczas środowej konferencji prasowej, że roczny popyt Polski na gaz wynosi ok. 20 mld m sześc., a z Rosji czerpaliśmy jedynie 10 mld m sześc. Z kolei zużycie gazu w całej Europie szacowane jest na ok. 550-570 mld m sześc. "Z tego z Gazpromu Europa pozyskiwała ok. 200 mld m sześc. Czyli te 10 mld to jest ok. 5 proc. gazu z Rosji" - powiedział Morawiecki.

Jego zdaniem nie wskazuje to, by zastopowanie importu gazu rosyjskiego do Polski mogło w znaczący sposób wpłynąć na relacje cenowe. "Zrobimy wszystko, żeby ceny były jak najniższe, żeby Polacy w portfelach nie odczuli tego bardziej, niż odczuli do tej pory" - zapewnił premier. "Staramy się zatłoczyć przed jesienią jak najwięcej gazu do polskich magazynów" - mówił premier.

d2aflfb
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2aflfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2aflfb