Trwa ładowanie...

Wiesz, co pijesz? Fatalne wyniki badań 20 herbat z polskich sklepów

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy przeanalizował herbaty, które można kupić w sklepach w Polsce. Sprawdził popularne marki m.in. Lipton czy Dilmah. W próbkach pojawiły się pozostałości ołowiu.

Niepokojące wyniki badań, którym poddano popularne herbatyNiepokojące wyniki badań, którym poddano popularne herbatyŹródło: East News, fot: Bartlomiej Magierowski
d259iqe
d259iqe

Instytut Ogrodnictwa-Państwowy Instytut Badawczy postanowił sprawdzać, co tak naprawdę wlewamy do swoich filiżanek. W tym celu zbadał 20 marek czarnych herbat w torebkach, które można kupić w polskich sklepach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22

Jak podaje "Fakt", analizie poddano herbaty takich marek jak Ahmad, Dary Natury, Dilmah, Greenfield, Lipton, Lord Nelson, Teekanne, Tetley i Twinings. Łącznie przebadano 41 próbek, bo niektóre produkty są dostępne również na innych rynkach (na Litwie i Łotwie).

d259iqe

Dla porównania jakości w badaniu uwzględniono również herbaty sprzedawane jako "bio", "organiczne" i "eko". Eksperci chcieli sprawdzić, czy w herbacie są pozostałości pestycydów lub metali ciężki. Są to bowiem substancje, które zagrażają zdrowiu.

Lipton BIO daleko w tyle

Na podstawie wyników badań specjaliści przyznali poszczególnym produktom oceny końcowe. Na pierwszym miejscu z punktacją 4,1 znalazła się herbata Twinings English Breakfast. To jedyny produkt, który który zdobył więcej niż 4 punkty. Popularny Lipton znalazł się dopiero na ósmym miejscu.

Ranking prezentuje się następująco"

  1. Twinings English Breakfast, - 4,1,
  2. Ahmad English Breakfast - 3,7,
  3. Dary Natury - 3,7,
  4. Ahmad English Tea No.1 - 3,6,
  5. Greenfield Golden Ceylon - 3,3,
  6. Dilmah Ceylon Gold - 3,2,
  7. Tetley Intensive Black Tea - 3,2,
  8. Lipton Gold Tea - 3,1,
  9. Lord Nelson - 3,1,
  10. Lipton Yellow Label - 2,8,
  11. Dilmah Premium Tea - 2,6,
  12. Lipton Black Tea BIO - 2,5,
  13. Teekanne English Breakfast - 2,3.
d259iqe

Herbaty z metalami ciężkimi. "Niedopuszczalne"

W przebadanych herbatach rozpoznano metale ciężkie - arsen, rtęć i kadm. Jednak specjaliści zwrócili uwagę, że były ich śladowe ilości.

Natomiast w prawie połowie próbek (20 z 41) wykryto pozostałości jednego z pestycydów - glifosatu. Mieściły się one w granicach od 0,040 do 0,83 mg/kg, czyli nie przekraczały maksymalnego poziomu pozostałości (2 mg/kg). To jednak nie zadowala autorów badania.

"To, co naukowcy wiedzą dziś o glifosacie, wystarczy, aby uznać, że jego stosowanie w uprawach powinno być całkowicie zakazane, a pozostałości w żywności niedopuszczalne" - czytamy w raporcie, cytowanym przez dziennik.

d259iqe

Poza tym w herbatach pojawiły się inne pestycydy - fungicydy, insektycydy, herbicydy i repelenty. Większości z nich nie można stosować na terenie Unii Europejskiej (UE). Mimo że poziom pozostałości tych substancji mieścił się normach, to dla konsumentów jest to sygnał, że piją herbatę gorszej jakości.

W kontekście pestycydów warto pamiętać, że pestycydy są zabronione tylko w uprawie,. Natomiast w produkcie są dozwolone ich pozostałości.

Szkodliwy ołów i dużo kofeiny w herbatach

Co więcej, w herbatach wykryto pozostałości ołowiu. Zawartość tego chorobotwórczego pierwiastka była wyższa niż w przypadku innych metali ciężkich. Zdaniem specjalistów należy monitorować obecność ołowiu, ponieważ "bo wprowadzamy go do organizmu nieświadomie z wielu źródeł", a szkodzi zdrowiu.

d259iqe

W podsumowaniu autorzy raportu zwrócili uwagę, że w czarnej herbacie znajdują się składniki, które przynoszą korzyści zdrowotne. Wśród nich należy wymienili kofeinę, której w herbacie może być porównywalnie, a nawet więcej niż w kawie.

Kolejne niepokojące badania. Pięć herbat nie przeszło testu

Podobne badanie zawartości herbat przeprowadził niedawno Oekotest.de. Jak już pisaliśmy w WP, analizie poddano 24 herbaty dostępne na unijnym rynku.

Z testów również wynikało, że w herbatach pojawiają się pozostałości pestycydów. Specjaliści natknęli się także na zanieczyszczenie chloranem i toksynami roślinnymi. Aż pięć przebadanych herbat nie przeszło testu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d259iqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d259iqe