11 listopada w sobotę? Należy się dodatkowy dzień wolny

W 2017 roku pracownicy uzyskają prawo do dodatkowego dnia wolnego od pracy. To za sprawą święta 11 listopada, które przypadnie w tym roku w sobotę.

11 listopada w sobotę? Należy się dodatkowy dzień wolny
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Martyna Kośka

W 2012 r. Trybunał Konstytucyjny sprawił prezent osobom wykonującym obowiązki w oparciu o umowę o pracę. Orzekł mianowicie, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Za święta przypadające w dni wolne od pracy pracownikom przysługuje inny dzień wolny. W większości firm dniem wolnym jest sobota, ale jeśli jest to inny dzień, to pracownikowi przysługuje wolne za święto przypadające w ten dzień. Jeśli więc pracownik ma wolne środy, a tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych przypadł w środę, to za święto wypadające w ten dzień pracodawca powinien mu udzielić dodatkowego dnia wolnego.

Kiedy dzień do odbioru?

To pracodawca wyznacza termin wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Nie musi konsultować terminu z pracownikami, choć oczywiście może przyjąć bardziej "partnerskie" zasady ustalania kalendarza pracy i uwzględnić propozycje załogi. Udzielenie dnia wolnego może nastąpić zarówno przed dniem świątecznym obniżającym wymiar czasu pracy, jak i po nim. Pracodawca może dać wolne wszystkim pracownikom w tym samym dniu albo każdemu w innym terminie - w zależności od tego, co okaże się korzystniejsze dla firmy.

Kiedy nie można liczyć na wolne

Udzielenie dnia wolnego za święto nie dotyczy sytuacji, gdy święto wypadnie w niedzielę, która dla pracownika jest dniem wolnym od pracy. Podobnie dnia wolnego za święto nie wyznacza się, jeżeli wypada ono w dzień pracujący dla pracownika, bo zwyczajnie - nie przychodzi wtedy do pracy.

Zobacz też: Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem

Dzień wolny nie przysługuje także pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasiłek macierzyński i chorobowy przysługuje bowiem za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (136)