144 mln zł - tyle firmy są winne pracownikom
Tylko do końca września ponad 72 tys. osób nie otrzymało należnego wynagrodzenia.
Tylko do końca września ponad 72 tys. osób nie otrzymało należnego wynagrodzenia. To znaczny wzrost, bo w roku ubiegłym inspektorzy pracy wykryli 64 tys. podobnych przypadków. Firmy są winne pracownikom co najmniej 144 mln złotych.
Jak informuje "Rzeczpospolita", suma zaległości jest zróżnicowana. Pracodawcy najwięcej winni są zatrudnionym w sektorze telekomunikacyjnym i informatycznym. Tutaj zaległości sięgają nawet 6 tys. złotych na osobę. Problemy z płatnościami są również w edukacji. Przeciętna zaległość sięga tutaj niemal 4 tys. złotych. Reszta to kwoty sięgające najwyżej kilkuset złotych, więc średnia zaległość płacowa wynosi ok. 1,5 tys.
Przedsiębiorcy jako główną przyczynę niewypłacania pensji wskazują kryzys i problemy z nieregularnymi płatnościami kontrahentów. Inspekcje pracy walczą, by zmniejszyć liczbę nieuczciwych firm. Jak dotąd udało się zmusić przedsiębiorców do wypłaty 62 mln zaległych pensji.
Zdaniem Pracodawców RP, opóźnienia w wypłacaniu pieniędzy to sposób przedsiębiorców na kredytowanie firm. Zarządcy nie boją się również konsekwencji finansowych. Inspektorzy mają bowiem prawo nałożenia kary do kwoty 2 tys. złotych. Dopiero sąd może wymierzyć karę do 30 tys. złotych. W praktyce okazuje się, że sądy są pobłażliwe i średnia kara nie przekroczyła 1950 złotych.
kj