179 mln euro na dwa projekty dot. informatyzacji i cyfryzacji

KE zdecydowała o przyznaniu Polsce łącznie 179 mln euro środków UE na dwa projekty dot. informatyzacji i cyfryzacji. Pierwszy dotyczy budowy platformy cyfrowej do wymiany danych z rejestrów medycznych; drugi - informatycznego systemu powiadamiania kryzysowego.

179 mln euro na dwa projekty dot. informatyzacji i cyfryzacji
Źródło zdjęć: © Wikipedia / CC

Przyznane środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pierwszy z projektów, na których dofinansowanie zgodziła się Komisja, dotyczy budowy "Elektronicznej platformy do gromadzenia, analizy i udostępniania cyfrowych rejestrów medycznych". Z platformy będą mogli korzystać zarówno urzędnicy zajmujący się opieką zdrowotną - na szczeblu lokalnym i krajowym - jak i przedsiębiorcy i sami pacjenci.

Platforma będzie zawierać 10 systemów informacyjnych, które mają usprawnić planowanie usług zdrowotnych, a także monitorować ich wykonywanie. Dane pacjentów będą chronione zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych w UE. Spodziewane korzyści ekonomiczne wynikające z projektu to 700 mln euro rocznie.

UE wesprze ten projekt kwotą ponad 128 mln euro. Całkowita wartość inwestycji to ponad 159 mln euro. KE spodziewa się, że dzięki projektowi we wrześniu 2014 roku powstanie 60 nowych miejsc pracy.

Drugi z projektów dotyczy budowy systemu informatycznego (ISOK), który ma przyczynić się do szybszego i skuteczniejszego powiadamiania i ostrzegania przed nadzwyczajnymi zagrożeniami naturalnymi i technologicznymi. Dane zbierane przez ten system będą przekazywane jednocześnie m.in. do: sztabów reagowania kryzysowego, policji, straży pożarnej, a także do ogółu społeczeństwa.

System ma zwiększyć bezpieczeństwo obywateli, a także zmniejszyć straty ekonomiczne wynikające z klęsk żywiołowych oraz katastrof przemysłowych.

Główny element systemu ISOK, odpowiedzialny za wymianę danych, zostanie zainstalowany w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Pozwoli to użytkownikom ISOK wyszukiwać dane według określonych kryteriów. Kolejna część systemu będzie zainstalowana w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej (KZGW).

UE przeznaczy na ten projekt 50 mln 500 tys. euro; całkowity koszt budowy ISOK to 75 mln euro. KE oczekuje, że budowa ISOK przyczyni się do powstania 40 nowych miejsc pracy do końca 2014 roku.

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, podkreślił, że oba projekty są dowodem na to, że polityka regionalna UE to inwestowanie zarówno w ludzi jak i w biznes.

- Włączenie sektora opieki zdrowotnej do e-administracji znacząco wpłynie na rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz poprawi konkurencyjność tego sektora. Daje również pracowników służby zdrowia narzędzie do analizy i wymiany informacji medycznej w celu poprawy usług świadczonym pacjentom - powiedział Hahn. Jak zaznaczył, z kolei utworzenie nowoczesnego systemu informatycznego dotyczącego zapobieganiu nadzwyczajnym zagrożeniom naturalnym i technologicznym sprawi, że polskie społeczeństwo będzie lepiej przygotowane na tego typu wypadki.

Źródło artykułu:PAP
keplatforma cyfrowainformatyzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)