2 euro warte fortunę. Możesz takie mieć i o tym nie wiedzieć

Monety z defektami powstałymi w mennicy osiągają zawrotne ceny na aukcjach internetowych. Dobrym przykładem jest 2 euro, za które kolekcjonerzy są w stanie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy euro. Jak rozpoznać drogocenne monety? Wyjaśniamy.

Monety euro z defektami można sprzedać za spore kwoty
Monety euro z defektami można sprzedać za spore kwoty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | banar
oprac. MIW

Na niemieckim eBayu można znaleźć aukcje z monetami o wartości 2 euro, za które sprzedawcy żądają nawet 35 tys. euro. Nie są to zwykłe pieniądze – wyróżniają się bowiem ciekawymi szczegółami, które sprawiają, że ich ceny są tak wysokie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Zdaniem oferenta, belgijskie 2 euro z defektami to rzadki egzemplarz. Posiada błędnie wybite gwiazdki na rancie monety. Można je zauważyć na załączonych zdjęciach.

Monety 2 euro potrafią osiągać zawrotne kwoty na aukcjach
Monety 2 euro potrafią osiągać zawrotne kwoty na aukcjach © eBay

Defekty monet cenne dla kolekcjonerów

Defekty monet sprawiają, że stają się one poszukiwane przez kolekcjonerów, co tłumaczy ich wysokie ceny.

Nawet najmniej rozpowszechnione monety z błędami menniczymi osiągają znaczne kwoty – od kilkuset do kilku tysięcy euro, co daje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wady te mogą pojawić się w monetach pochodzących z różnych krajów, dlatego warto sprawdzić, czy przypadkiem nie ma się takiej w domu – można na nich nieźle zarobić, sprzedając je kolekcjonerom.

Znaleziska historycznych monet

Warto również wspomnieć o przypadkach związanych z odnajdowaniem monet historycznych. Przykładowo, w 2022 roku Brytyjczyk Andy Carter przypadkowo natrafił na monetę sprzed kilkuset lat, którą potem zbył za 140 tys. funtów, co stanowi równowartość około 774 tys. zł. Co więcej, w kwietniu, w okolicach Wałbrzycha, pies odkopał garnek z monetami z XIII wieku, wycenionymi przez ekspertów na miliony złotych.
Te historie ukazują, że zarówno współczesne, jak i historyczne monety z defektami czy unikatowe egzemplarze, mogą okazać się prawdziwymi skarbami dla kolekcjonerów.
Źródło artykułu:money.pl
monetymonety kolekcjonerskieeuro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)