Trwa ładowanie...
d3zmpgp

50 mln zł zysku netto Polic w 2013 r.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police wypracowały w 2013 r. 50 mln zł. zysku netto. "To dobry wynik" - ocenił w piątek w Szczecinie podczas prezentacji rocznych wyników wiceprezes Polic Rafał Kuźmiczonek. W 2012 r. zysk netto Polic wyniósł 102 mln zł.

Share
d3zmpgp

"Zysk netto Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police za ubiegły rok to kwota 50 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 2,5 mld zł" - powiedział Kuźmiczonek.

"Uzyskanie dodatniego wyniku za 2013 r. uważamy za dobry wynik" - wskazał Kuźmiczonek. "Jest to kolejny, czwarty już z rzędu rok dodatnich wyników. W tego typu warunkach rynkowych i otoczeniu, które miało miejsce w 2013 r. wygenerowanie dodatniego wyniku uważamy za sukces" - dodał.

W 2012 r. Police uzyskały zysk netto w wysokości 102 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 3 mld zł.

d3zmpgp

Dyrektor departamentu finansów Polic Marek Putzlacher powiedział, że "głównymi powodami, które niestety spowodowały, że ten wynik jest niższy - aczkolwiek w naszej ocenie w dalszym ciągu zadowalający, pomimo niesprzyjających warunków - to oczywiście spadki cen naszych produktów; nawozów wieloskładnikowych głównie w czwartym kwartale". Jak dodał, wpływ na to miała wojna cenowa pomiędzy dwoma największymi na świecie dostawcami soli potasowej. Zakłady niekorzystnie odczuły też spadek cen zbóż w połowie 2013 r.

Putzlacher przyznał, że spółce udało się obniżyć ceny rynkowe surowców, w czym pomogły własne złoża w Senegalu.

Jak mówił Kuźmiczonek, zakład kontynuuje dywersyfikację dostaw najważniejszych surowców, w tym fosforytów z Senegalu i gazu. "Na dzień dzisiejszy 31 proc. dostarczonego gazu jest spoza źródeł PGNiG i jest to wzrost o prawie 9 proc. w stosunku do 2012 r." - wskazał.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police kupiła pod koniec sierpnia ub.r. udziały w spółce African Investment Group w Senegalu. Spółka posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu.

d3zmpgp

Do najważniejszych wydarzeń w ub.r. w spółce Kuźmiczonek zaliczył m.in. wzrost cen akcji o ponad 80 proc. i wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy - łącznie 50 mln zł.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty SA kupiła 49,5 mln akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego)
, dzięki czemu spółka weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.

d3zmpgp

Podziel się opinią

Share
d3zmpgp
d3zmpgp