500+ dla cudzoziemców. Kto dostaje? Na liście m.in. dziecko z Watykanu

500+ przysługuje nie tylko Polakom, ale też cudzoziemcom, którzy legalnie mieszkają z dziećmi w Polsce. Wśród nich najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. Na liście beneficjentów flagowego programu PiS znaleźli się też obywatele dużo bardziej egzotycznych z naszego punktu widzenia państw, w tym na przykład jedno dziecko z Watykanu.

500+ dla cudzoziemców. Kto dostaje? Na liście m.in. dziecko z Watykanu
500+ dla cudzoziemców. Kto dostaje? Na liście m.in. dziecko z Watykanu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rochu_2008
oprac. TOS

18.02.2022 | aktual.: 18.02.2022 16:54

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała we wtorek, że na 500 zł na dziecko będą mogli liczyć obywatele Ukrainy, którzy w przypadku potencjalnego konfliktu z Rosją będą szukali schronienia w Polsce. Przy okazji twitterowej dyskusji wokół tego tematu ekonomista Rafał Mundry przypomniał, z jakich krajów pochodzą dzieci, które już dziś dostają świadczenie.

Watykan i "San Escobar" na liście

Zamieścił on listę przygotowaną przez Departament Polityki Rodzinnej w resorcie pracy i polityki społecznej. Oprócz dzieci z obywatelstwem ukraińskim, białoruskim czy rosyjskim, których jest najwięcej, możemy też znaleźć mniej oczywiste kraje pochodzenia.

Rząd przyznał na przykład świadczenie dziecku, które ma obywatelstwo watykańskie. To państwo-miasto ma według danych z 2019 roku zaledwie 825 obywateli - warto dodać, że oczywiście wiele z nich to osoby świeckie, a nie duchowni.

To niejedyna ciekawostka na liście. Do 500+ uprawnionych jest także dwoje dzieci z Saint Kitts i Nevis. To właśnie to karaibskie państwo były szef MSZ Witold Waszczykowski nazwał przez pomyłkę "San Escobar". Rząd przyznał też 500 zł na dziecko z Bahrajnu i dwoje dzieci z Korei Północnej.

Przypomnijmy - pieniądze trafiają tylko do tych cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce ze swoimi pociechami i spełniają jeden z warunków:

  • posiadanie obywatelstwa jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu;
  • posiadanie obywatelstwa jednego z krajów, który podpisał z Polską dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym (np. USA, Kanady, Mołdawii, Korei Południowej lub Ukrainy);
  • posiadanie karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" i zamieszkiwanie na terytorium Polski razem z członkami rodziny;
  • uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i zamieszkiwanie w Polsce razem z członkami rodziny;
  • legalne przebywanie na terenie Polski w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa i zamieszkiwanie w naszym kraju razem z członkami rodziny;
  • przebywanie w Polsce w związku z prowadzeniem badań naukowych.

Miliardy na dzieci

Jak podsumowała niedawno minister Maląg, od momentu startu 500+, czyli od 1 kwietnia 2016 r., do rodzin trafiło już ponad 176 mld , a wsparciem objętych jest 6,5 mln dzieci. Minister przypomniała, że od 1 lutego trwa nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy. Zgłosić musi się każdy, kto chce dalej dostawać pieniądze.

Wybrane dla Ciebie