Trwa ładowanie...

500+ dla cudzoziemców. Kto dostaje? Na liście m.in. dziecko z Watykanu

500+ przysługuje nie tylko Polakom, ale też cudzoziemcom, którzy legalnie mieszkają z dziećmi w Polsce. Wśród nich najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. Na liście beneficjentów flagowego programu PiS znaleźli się też obywatele dużo bardziej egzotycznych z naszego punktu widzenia państw, w tym na przykład jedno dziecko z Watykanu.

500+ dla cudzoziemców. Kto dostaje? Na liście m.in. dziecko z Watykanu 500+ dla cudzoziemców. Kto dostaje? Na liście m.in. dziecko z Watykanu Źródło: Adobe Stock, fot: Rochu_2008
d1wyiht
d1wyiht

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała we wtorek, że na 500 zł na dziecko będą mogli liczyć obywatele Ukrainy, którzy w przypadku potencjalnego konfliktu z Rosją będą szukali schronienia w Polsce. Przy okazji twitterowej dyskusji wokół tego tematu ekonomista Rafał Mundry przypomniał, z jakich krajów pochodzą dzieci, które już dziś dostają świadczenie.

Watykan i "San Escobar" na liście

Zamieścił on listę przygotowaną przez Departament Polityki Rodzinnej w resorcie pracy i polityki społecznej. Oprócz dzieci z obywatelstwem ukraińskim, białoruskim czy rosyjskim, których jest najwięcej, możemy też znaleźć mniej oczywiste kraje pochodzenia.

Waloryzacja 500 Plus. "W tym roku na pewno nie"

Rząd przyznał na przykład świadczenie dziecku, które ma obywatelstwo watykańskie. To państwo-miasto ma według danych z 2019 roku zaledwie 825 obywateli - warto dodać, że oczywiście wiele z nich to osoby świeckie, a nie duchowni.

d1wyiht

To niejedyna ciekawostka na liście. Do 500+ uprawnionych jest także dwoje dzieci z Saint Kitts i Nevis. To właśnie to karaibskie państwo były szef MSZ Witold Waszczykowski nazwał przez pomyłkę "San Escobar". Rząd przyznał też 500 zł na dziecko z Bahrajnu i dwoje dzieci z Korei Północnej.

Przypomnijmy - pieniądze trafiają tylko do tych cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce ze swoimi pociechami i spełniają jeden z warunków:

  • posiadanie obywatelstwa jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu;
  • posiadanie obywatelstwa jednego z krajów, który podpisał z Polską dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym (np. USA, Kanady, Mołdawii, Korei Południowej lub Ukrainy);
  • posiadanie karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" i zamieszkiwanie na terytorium Polski razem z członkami rodziny;
  • uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i zamieszkiwanie w Polsce razem z członkami rodziny;
  • legalne przebywanie na terenie Polski w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa i zamieszkiwanie w naszym kraju razem z członkami rodziny;
  • przebywanie w Polsce w związku z prowadzeniem badań naukowych.

Miliardy na dzieci

Jak podsumowała niedawno minister Maląg, od momentu startu 500+, czyli od 1 kwietnia 2016 r., do rodzin trafiło już ponad 176 mld zł, a wsparciem objętych jest 6,5 mln dzieci. Minister przypomniała, że od 1 lutego trwa nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy. Zgłosić musi się każdy, kto chce dalej dostawać pieniądze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wyiht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1wyiht