Trwa ładowanie...

500 plus dla emerytów jeszcze w 2019. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

500 plus dla emerytów i osób z niepełnosprawnościami to specjalny dodatek, który dostaną osoby niemające możliwości samodzielnej egzystencji. Podpowiadamy co zrobić, żeby dostać pieniądze.

500 plus dla emerytów jeszcze w 2019. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?Źródło: East News, fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER
dv0hb8i

Pod koniec lipca senat przyjął ustawę "500 plus dla osób z niepełnosprawnością". Pieniądze dostanie też część emerytów.

500 plus dla emerytów i osób z niepełnosprawnościami początkowo miało przysługiwać tylko osobom pobierającym najniższe świadczenia (935 zł netto). Skorzystać miało z niego 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie więc objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

O "nowe 500 plus" mogą się ubiegać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji lub pobierające seniorzy po 75 roku życia, pobierający zasiłek pielęgnacyjny.

dv0hb8i

Obejrzyj: PKP podsumowuje inwestycje. Dworce, tabor, intermodal i linie

Żeby dostać świadczenie trzeba przedstawić w ZUS-ie zaświadczenie lekarskie.

- Jeśli emeryt posiada już orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz spełnia inne warunki, wystarczy, że złoży wniosek, a otrzyma świadczenie. Jeśli orzeczenia nie ma, to zostanie skierowany na badanie do lekarza orzecznika – zapewnia prezes ZUS Gertruda Uścińska.

500 plus dla emerytów. Kiedy składać wniosek?

Wnioski o "500 plus dla emerytów" można składać od września w ZUS-ie, w przypadku rolników - w KRUS-ie. Natomiast osoby z "mundurówki" składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

dv0hb8i

Urzędy będą musiały rozpatrzyć wnioski w ciągu 60 dni. Pieniądze będą wypłacane od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Wypłaty "500 plus dla emerytów rozpoczną się w październiku.

500 plus dla emerytów. Nie wszyscy dostaną tyle samo.

Pełną kwotę 500 złotych dostaną tylko osoby mające najniższe dochody.

Senackie poprawki wprowadzają zasadę "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę takie osoby dostaną 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dv0hb8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv0hb8i