Trwa ładowanie...

Abonament za radio w samochodzie firmowym? Jest wyrok sądu

Przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji radioodbiornika w samochodzie służbowym oraz uiszczenia za niego abonamentu RTV – ogłosił Naczelny Sąd Administracyjny, podtrzymując wyrok sądu niższej instancji, w sprawie przedsiębiorcy, który nie chciał płacić za niezarejestrowane odbiorniki w samochodzie. Zgodnie z prawem, czas na rejestrację odbiornika na Poczcie Polskiej to 14 dni od daty nabycia. Opłatę abonamentową uiszcza się niezależenie od korzystania z odbiorników.

Abonament za radio w samochodzie firmowym? Jest wyrok sąduŹródło: Eastnews, fot: East News
d1omeaz
d1omeaz

Przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji radioodbiornika w samochodzie służbowym oraz uiszczenia za niego abonamentu RTV – ogłosił Naczelny Sąd Administracyjny. Podtrzymał tym samym wyrok sądu niższej instancji, w sprawie przedsiębiorcy, który nie chciał płacić za niezarejestrowane odbiorniki w samochodach. Zgodnie z prawem, czas na rejestrację odbiornika na Poczcie Polskiej to 14 dni od daty nabycia. Opłatę abonamentową uiszcza się niezależenie od korzystania z odbiorników.

Jak informuje "Rzeczpospolita", Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przedsiębiorca Arkadiusz D. musi zapłacić karę, za to, że nie zarejestrował dziesięciu odbiorników radiowych w samochodach służbowych oraz w siedzibie swojej firmy. Sądy oddaliły wszystkie skargi mężczyzny.

Sprawa zaczęła się od kontroli, jaką przeprowadził uprawiony pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. W siedzibie firmy znalazł on dwie niezarejestrowane wieże stereo, a w ośmiu samochodach służbowych radioodbiorniki. Kontroler nakazał rejestrację sprzętu oraz opłacenie 1650 zł kary. Przedsiębiorca odwołał się od decyzji do ministra cyfryzacji i administracji. W piśmie mężczyzna tłumaczył, że zarejestrował sprzęt, ale jako osoba prywatna – mieszka i pracuje w tym samym miejscu. Minister potrzymał decyzje kontrolera. Sprawa trafiła do sądu.

Właściciel firmy w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie tłumaczył, że poczta nie poinformowała go o planowanej kontroli, a sam pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej nie miał dowodu potwierdzającego korzystanie z niezarejestrowanych radioodbiorników w firmie.

d1omeaz

WSA oddalił skargę Arkadiusza D., powołując się na Ustawę o opłatach abonamentowych, z której wynika, że domniemywa się, że samo posiadanie odbiornika RTV, jest jednoznaczne z używaniem go, a opłatę abonamentową ponosi się niezależenie od korzystania z odbiornika.

Po tym wyroku przedsiębiorca odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił jego skargę. NSA powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2004 r., który uznał, że abonament jest daniną publiczną, bezzwrotnym świadczeniem, służącym konstytucyjnym zadaniom państwa - podaje "Rzeczpospolita".

Abonament radiowy w 2017 roku wyniesie 75,60 zł, przy płatności z góry za cały rok. Łączna opata abonamentowa za radio i telewizję to 245,10 zł.

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz