Trwa ładowanie...
d41b4aw
d41b4aw

Action widzi dalszy potencjał redukcji kosztów, liczy na przetargi publiczne

16.6.Warszawa (PAP) - Grupa Action, która w III kw. roku obrotowego 2008/09 zwiększyła marżę netto o 0,9 p.p. do 2,1 proc. nadal widzi spore rezerwy do obniżki kosztów. Action...
Share
d41b4aw

16.6.Warszawa (PAP) - Grupa Action, która w III kw. roku obrotowego 2008/09 zwiększyła marżę netto o 0,9 p.p. do 2,1 proc. nadal widzi spore rezerwy do obniżki kosztów. Action spodziewa się uruchomienia przetargów publicznych na dostawy sprzętu i liczy, że przychody z tego źródła mogą pojawić się w ostatnich miesiącach 2009 r.

"Widzimy nadal spore rezerwy w temacie obniżenia kosztów. Należy pamiętać, że te procesy cały czas trwają i spodziewam się, że największą obniżkę kosztów w ujęciu r/r możemy pokazać w październiku" - powiedział na konferencji prasowej Piotr Bieliński, prezes Action.

"Prowadzimy wiele kolejnych działań optymalizacyjnych. Rozmawiamy np. z dostawcami energii o obniżeniu stawek, udało nam się też wynegocjować znaczne obniżki w transporcie" - dodał dyrektor ds. finansowych, Andrzej Biały.

d41b4aw

Action w trzecim kwartale swego roku obrotowego, który zakończył się z końcem kwietnia, zwiększył zysk netto do 9,58 mln zł z 6,52 mln zł przed rokiem, zysk operacyjny wzrósł do 12,86 mln zł z 10,47 mln zł, a przychody spadły do 466,3 mln zł z 554,9 mln zł.

W III kw. grupa Action obniżyła koszty ogólnego zarządu o 25,9 proc. r/r, a koszty sprzedaży i marketingu spadły o 6,2 proc. W III kw. marża brutto na sprzedaży wzrosła do 9,6 proc., a marża netto do 2,1 proc.

Prezes pytany o możliwość utrzymania poziomu marż w kolejnym kwartale odpowiedział:

"Chcielibyśmy utrzymać poziom rentowności, nie jesteśmy jednak samotną wyspą i dużo też będzie zależało od sytuacji naszych konkurentów. Jeśli oni w poszukiwaniu płynności zaczną drastycznie obniżać ceny, to i my będziemy musieli się jakoś do tego dostosować, co nie pozostanie bez wpływu na marże".

d41b4aw

Bieliński poinformował, że widoczny spadek przychodów w III kw. wynika m.in. z faktu, że w III kw. ubiegłego roku spółka realizowała dostawy sprzętu w ramach dużych przetargów publicznych (m.in. dla MEN), których zabrakło w minionym kwartale.

W ocenie prezesa Action rynek przetargów publicznych może się ożywić w końcówce roku.

"Mamy sygnały, że wiele instytucji przygotowuje projekty, które mogą być niedługo ogłaszane. Liczymy więc, że przychody z przetargów mogą pojawić się w ostatnich miesiącach 2009 r." - powiedział Bieliński.(PAP)

gsu/ ana/

d41b4aw

Podziel się opinią

Share
d41b4aw
d41b4aw