Alarm! Cwaniacy podrabiają nasze obwarzanki
Okrągły, chrupiący i wszyscy go lubią. Taki właśnie jest obwarzanek krakowski, wypiekany od stuleci. Jednak nie każdy ze sprzedawanych w Polsce obwarzanków jest prawdziwy. Oszuści je podrabiają, sprzedając buły bez smaku w kształcie obwarzanka.
08.09.2012 09:25
Ale koniec z podrabianiem naszych obwarzanków! Już wkrótce dzięki kontrolom Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych, ci, którzy do tej pory omijali pradawne przepisy, nie będą mogli tego robić!
Obwarzanki są sławne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Historia ich wytwarzania sięga XIII wieku, a nazwa wywodzi się od procesu produkcji, w której to obwarzanek poddawany jest tzw. obwarzaniu, czyli zanurzeniu ciasta w przed wypiekiem w wodzie o temperaturze do 90 stopni Celsjusza.
Bardzo łatwo rozpoznamy też, na czym jest pieczony produkt, wystarczy obwarzanka odwrócić i zobaczyć czy ma charakterystyczne pręgi, czy nie. Jeśli znajdziemy na nim małe kółka oznacza to, że został upieczony na blaszce do zwykłych bułek.
Producenci też często używają innych nazw jak bajgle czy precle, mimo, że cały czas sprzedają bułki w kształcie obwarzanków. Te nie mają niepowtarzalnego, słodkawego smaku, a ich wnętrze jest zbyt suche i pozbawione specyficznego aromatu.
KATARZYNA ROSINSKA (20 l.), ARIEL MORAWSKA (20 l.)
Uwielbiamy krakowskie obwarzanki
Są przepyszne, a ich tradycja sięga Średniowiecza! Chrupiąca skórka i smaczne wnętrze tych wypieków, sprawiają, że obwarzanki jemy codziennie. Miejmy nadzieję, że zawsze będą wyrabiane według najlepszych, tradycyjnych receptur.
Oryginalny
Ma kolor od jasnozłocistego, przez ciemnozłocisty do jasnobrązowego z wyraźnym połyskiem. Jest lekko twardy o zróżnicowanej powierzchni – od gładkiej po lekko chropowatej. Miękisz jest jasny, miękki i lekko wilgotny. Chrupka skórka i miękisz obwarzanka krakowskiego mają lekko słodkawy smak
Fałszywka:
Brak wycuwalnego lekko słodkawego smaku. Brak cętek od spodu obwarzanka, bo jest upieczony na zwykłej blasze. Nie czuć smaku posypki z soli lub maku
Jak powinien wyglądać obwarzanek krakowski
1.Ma kolor od jasnozłocistego, przez ciemnozłocisty do jasnobrązowego z wyraźnym połyskiem.
2.Średnica obwarzanka wynosi od 12 do 17 cm
3.Grubość splotu od 2 do 4 cm, a masa od 80 do 120 g
- W dotyku obwarzanek krakowski jest lekko twardy o zróżnicowanej powierzchni – od gładkiej po lekko chropowatej
- Miękisz jest jasny, miękki i lekko wilgotny. Chrupka skórka i miękisz obwarzanka krakowskiego mają lekko słodkawy smak
- Wyczuwalny jest również smak posypki: soli, sezamu lub maku
- Na spodzie obwarzanka znajdziemy charakterystyczne poprzeczne prążki, odbicia siatki na której jest wypiekany