Ambitne palny Bumaru
Grupa Bumar - największa polska firma zbrojeniowa - ma ambitne plany finansowe na ten rok. Rada nadzorcza spółki przyjęła plan rzeczowo - finansowy, który zakłada sprzedaż towarów za prawie 3 miliardy złotych.
02.03.2010 | aktual.: 02.03.2010 12:24
Grupa Bumar - największa polska firma zbrojeniowa - ma ambitne plany finansowe na ten rok. Rada nadzorcza spółki przyjęła plan rzeczowo-finansowy, który zakłada sprzedaż towarów za prawie 3 miliardy złotych.
Plan przewiduje, że w ciągu roku uda się wypracować ze sprzedaży ponad 26 milionów złotych, co da 12 milionów czystego zarobku na koncie spółki - powiedział IAR prezes Bumaru Edward Nowak.
2/3 sprzedaży ma pochodzić z kraju, a reszta to eksport. Bumar stawia na sprawdzony już rynek malezyjski, czy indyjski. Do tego handel z krajami europejskimi, nowe otwarcie w Stanach Zjednoczonych oraz kontrakty z państwami Afryki Północnej. W sumie na eksporcie Bumar ma zarobić ponad 350 milionów dolarów.
Rynek krajowy Grupy Bumar będą stanowić przede wszystkim zamówienia z MON i kontynuacja już realizowanych kontraktów. Nowością w strategii spółki jest to, że podpisała już ponad 70 procent umów z ministerstwem. - Daje to możliwość lepszego planowania - podkreślił prezes Nowak. - Do tej pory czasem nawet w grudniu nie mieliśmy podpisanych wszystkich kontraktów - dodał prezes Bumaru.
Władze spółki pracują też nad zupełnie nowym modelem współpracy z resortem obrony. Chcą wprowadzić tak zwane umowy o pełnym cyklu życia. Ministerstwo kupi sprzęt od Bumaru, dostanie pełen serwis, a w przyszłości utylizację tego, co przestarzałe. Konsorcjum chce pierwsze takie kontrakty zawrzeć w tym roku.
Ambitne plany finansowe Grupy Bumar na ten rok mają ścisły związek z rokiem poprzednim. Jak wynika z oficjalnych dokumentów spółki, mimo kryzysu w 2009 roku udało się sprzedać uzbrojenie i sprzęt wojskowy za ponad 2,6 miliarda złotych.
Prezes spółki twierdzi, że taki wynik finansowy był możliwy między innymi dzięki odchudzaniu całego konsorcjum. W samej tylko gliwickiej spółce Bumar-Łabędy zwolniono w ubiegłym roku prawie 400 osób. Drugie tyle ma pożegnać się z firmą w tym roku.