Analiza futures na WIG20 - przed otwarciem
Po poniedziałkowych, dramatycznych wydarzeniach za oceanem, można się było spodziewać dużo większej
przeceny na wczorajszym otwarciu. Zwyżkujące kontrakty na indeksy amerykańskie i stosunkowo wyważone zachowanie rynków azjatyckich poprawiły jednak nastroje graczom europejskim.
Kontrakty otworzyły się w obszarze ważnego wsparcia Fibonacciego: 2305 - 2308 pkt., wzmocnionego dolną linią wiarygodnego Pitchforka (wspomniana linia została skonstruowana na bazie wykresu 30-minutowego). Jak już wielokrotnie mogliśmy się przekonać, wskazania inwestycyjne generowane w oparciu o te dwie techniki bardzo często odznaczają się sporą użytecznością. Tak również było w tym przypadku. Linia Pitchforka w połączeniu z ważną strefą Fibonacciego określiły z dość dużą precyzją intradayowy punkt zwrotny. Byki przejęły zatem inicjatywę i w szybkim tempie notowania kontraktów przeniosły się w okolice krótkoterminowej strefy oporu: 2347 - 2349 pkt. Tutaj, po kilkudziesięciominutowej walce, strona popytowa ponownie zatriumfowała nad niedźwiedziami, w związku z czym rynek nadal kontynuował swój marsz w kierunku północnym. Kolejną przeszkodą okazał się węzeł DiNapolego (połączenie zniesienia wewnętrznego 38.2% z 61.8%) plasujący się w przedziale: 2376 - 2380 pkt. Byki przez długie godziny nie znajdowały
sposobu na to, by poradzić sobie tutaj z niedźwiedziami. Każda próba wybicia kończyła się niepowodzeniem.
Ostatecznie jednak kupującym udało się doprowadzić do wybicia, i jak można było się przekonać, to wyłamanie okazało się ponownie wiarygodnym wskazaniem inwestycyjnym. W wyniku zainicjowanej akcji kurs kontraktów zaczął błyskawicznie zwyżkować. Zamknięcie FW20Z08 wypadło na poziomie: 2412 pkt., co stanowiło wzrost w stosunku do poniedziałkowej ceny odniesienia o ponad 2.5%.
Wczorajsze uderzenie popytu wpłynęło na poprawę układu technicznego, choć jak widać na wykresie, przed bykami jeszcze sporo wyzwań, z którymi będą musiały się zmierzyć. Pierwszym z nich jest na pewno znana nam już dobrze strefa oporu Fibonacciego: 2456 - 2467 pkt. Przełamanie tej przeszkody powinno wzmocnić obóz kupujących i doprowadzić do kontynuacji ruchu wzrostowego. Wówczas realnym stanie się test kluczowej w tym momencie bariery podażowej przebiegającej w przedziale: 2511 - 2521 pkt. Jest to niezwykle wiarygodny obszar zgrupowanych zniesień i projekcji cenowych Fibonacciego, dlatego cały czas można spodziewać się tutaj sporej presji ze strony sprzedających. Wsparciem pozostaje niezmiennie strefa: 2305 - 2308 pkt., która jak wiemy odegrała na wczorajszej sesji ważną rolę. Jest to zatem potwierdzony już zakres cenowy i jego ewentualne przełamanie byłoby zapowiedzią kontynuacji ruchu spadkowego.
Zgodnie z sugestiami zawartymi we wczorajszych komentarzach online, nie posiadałbym już w tej chwili krótkich pozycji. Informowałem również, ze przełamanie intradyaowej bariery podażowej: 2376 - 2380 pkt. może być potraktowane jako sygnał kupna dla traderów, realizujących bardzo agresywne i ryzykowne strategie inwestycyjne. Biorąc pod uwagę przebieg wtorkowej sesji w USA, wspomniana strategia powinna przynieść dzisiaj bardzo satysfakcjonującą stopę zwrotu, gdyż kontrakty rozpoczną sesję od zauważalnego wzrostu. Jeśli bykom uda się utrzymać w początkowej fazie sesji notowania FW20Z08 powyżej zakresu: 2456 - 2467 pkt., to taką sytuacją zinterpretowałbym na korzyść obozu kupujących i spodziewałbym się wówczas kontynuacji ruchu wzrostowego. Niemniej jednak, cały czas z dużą uwagą obserwowałbym poczynania inwestorów w tym właśnie przedziale cenowym. Oczywiście może się również tak zdarzyć, że wymieniony pułap cenowy będzie już od początku dzisiejszej sesji funkcjonował jako trudna do sforsowania bariera podażowa.
Zredukowałbym wówczas stan posiadania długich pozycji.
Sygnałem wskazującym na konieczność zamknięcia części długich pozycji będzie dla mnie również ponowne przedostanie się kontraktów poniżej intradayowej strefy cenowej: 2417 - 2422 pkt. i środkowej linii Pitchforka skonstruowanej na bazie wykresu 30-minutowego. Całkowicie wycofałbym się z rynku z chwilą przełamania zakresu cenowego: 2376 - 2380 pkt. (ten przedział przeistoczył się obecnie w ważne wsparcie i jego zanegowanie anulowałoby wczorajszy, intradayowy sygnał kupna).
Ponieważ trudno w tej chwili przewidzieć dokładnie na jakim poziomie wypadnie dzisiaj otwarcie kontraktów, ewentualną modyfikację wymienionej powyżej strategii gry zaprezentuję w swoim pierwszym komentarzu online, który powinien się ukazać około godz. 9.30.
Paweł Danielewicz
analityk
Dom Maklerski BZ WBK S.A.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/20834/20081001_kontrakty2.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |