Atak na bankomat w Celestynowie. Złodzieje podłożyli ogień, pieniądze spłonęły
W nocy z niedzieli na poniedziałek ktoś podpalił bankomat w oddalonym o 30 kilometrów od Warszawy Celestynowie - donosi portal TVN Warszawa. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że część pieniędzy, znajdujących się w urządzeniu, spłonęła, a podkładający ogień odeszli z niczym. Ataki na bankomaty stają się coraz popularniejsze w wielu europejskich krajach.
Do podłożenia ognia doszło przed godziną 3 w nocy - podaje TVN Warszawa. Na miejsce przyjechały policja i straż pożarna. Jak poinformowała portal Paulina Harabin z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, ze wstępnych ustaleń wynika, że spłonęła część gotówki z bankomatu. Doniesień o tym, że udało się wyjąć pieniądze z maszyny, brak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomista studzi entuzjazm ws. inflacji. "Czegoś takiego nie było od 30 lat"
Plaga ataków
W wielu europejskich krajach ataki na bankomaty stają się coraz popularniejszą metodą kradzieży. Przestępcy wybierają ją zamiast napadów na banki. O zmierzchu epoki opróżniania bankowych kas pisał w październiku portal niemieckiego tygodnika "Spiegel". Zuchwałość przestępców rośnie w wielu krajach Europy - podawali dziennikarze. Dotyczy to m.in. Niemiec, państw Europy Południowej i bałtyckich.
Gangi zajmują się nie tylko wysadzaniem bankomatów w powietrze, ale szkolą też z tego innych. Niemiecki Federalny Urząd Policji Kryminalnej zarejestrował w 2021 roku 287 ataków na bankomaty, podczas gdy rok wcześniej było to 268. Jesienią spodziewano się, że rok 2022 zamknie się kolejnym silnym wzrostem tych liczb.
W Holandii tylko do września 2022 roku zarejestrowano już tyle napadów z użyciem materiałów wybuchowych, co w całym poprzednim roku. Problem potężnych eksplozji w dzielnicach mieszkalnych dotyka w szczególności Amsterdamu.
Złodzieje wybierają internet
Z kolei na początku 2023 roku organizacja Finans Danmark, zrzeszająca instytucje finansowe działające na duńskim rynku finansowym, poinformowała, że w ubiegłym roku w Danii nie doszło do ani jednego napadu na bank. Takiej sytuacji nie było nigdy wcześniej. Powód jest prosty: w kraju jest coraz mniej placówek, które trzymają w kasach gotówkę. A złodzieje przenieśli się do internetu.
W Polsce to również nierzadkie zjawisko. Na przykład w grudniu podlaska policja informowała, że 27-letni mężczyzna odebrał telefon od osoby, która przestawiła się jako pracownik jego banku. Opowiadając o możliwym ataku hakerskim, oszust zmanipulował mężczyznę i był w stanie namówić go, by przelał swoje pieniądze na inne konto - konto złodziei. W rezultacie poszkodowany został okradziony na kwotę 160 tysięcy złotych.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj