Trwa ładowanie...
monsterpolska.pl
podwyżki

Awanse i podwyżki najczęściej w branży finansowej

Im większa firma, tym większe szanse na awans i wyższe zarobki. W przyszłym roku płace wzrosną w finansach i księgowości

Share
Awanse i podwyżki najczęściej w branży finansowej
Źródło: thinkstock
d2n0i2d

W dużej firmie łatwiej o awans

Tylko w 3 proc. badanych firm pracownicy awansują bardzo często. Co czwarty przedsiębiorca deklaruje, że awanse pracowników mają miejsce dość często. Zdecydowanie częściej takiej odpowiedzi udzielały osoby z przedsiębiorstw zatrudniających ponad 100 pracowników (37 proc.) niż z tych mniejszych (17 proc.). Branże, w których najczęściej wskazywana jest ta odpowiedź, to finanse i telekomunikacja (jeden na trzech badanych).

Jaka praca, taka płaca

W prawie połowie firm płace pozostały na poziomie z roku poprzedniego. Podobna liczba pracodawców dała swoim pracownikom podwyżki, a jedynie w 3 proc. spadły, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

d2n0i2d

W prawie połowie mniejszych firm pensje się nie zmieniły w ujęciu rok do roku, natomiast wśród większych przedsiębiorstw nieznacznie przeważają takie, w których płace większości osób wzrosły, w porównaniu z rokiem poprzednim (57 proc.).

Wypłaty wzrosły w stosunku do poprzedniego roku głownie w branży IT (67 proc.) oraz w przemyśle (63 proc.). Najmniej podwyżek przyznano pracowników inżynierii (33 proc.). Przedsiębiorstw, w których poziom większości płac utrzymał się na podobnym poziomie jak przed rokiem, najwięcej było w sprzedaży oraz finansach (po 60 proc.).

Planowane podwyżki w finansach i księgowości

W co szóstej firmie planowane jest podniesienie średniego wynagrodzenia pracowników. Duże przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej zapowiadają podwyżki (22 proc.) niż te mniejsze (11 proc.). Podwyżki są planowane głównie w branży finansowej (deklaruje to, co trzeci pracodawca z tego segmentu) oraz księgowości (20 proc.). Mniejszą szansę na poprawę sytuacji finansowej mają inżynierowie i sprzedawcy (po 7 proc.).

W co trzeciej firmie raczej planowane jest podwyższenie średniego wynagrodzenia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Takie deklaracje składają głównie pracodawcy z branży IT (47 proc.). Co ósmy pracodawca nie planuje podwyższania średniego wynagrodzenia swoich pracowników w ciągu nadchodzącego roku. Takich przedsiębiorstw najwięcej jest w sektorze inżynieryjnym (27 proc.).

d2n0i2d

www.monsterpolska.pl

Informacje dodatkowe:

Wyniki badań pochodzą z analizy przeprowadzonej na zlecenie monsterpolska.pl przez firmę Mareco. W dniach 16 sierpnia – 7 września 2011. Badaniem objętych zostało 240 losowo wybranych przedsiębiorstw z województw małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Wszystkie badane firmy zatrudniają przynajmniej 50 pracowników i działają w jednej z ośmiu wskazanych branż: IT, sprzedaż, finanse, telekomunikacja, księgowość, przemysł, FMCG, inżynieria. W każdym z trzech województw zrealizowanych zostało po 10 wywiadów z firmami z każdego z badanych sektorów.
Nie daj się złemu szefowi i kiepskim kolegom!

d2n0i2d

Podziel się opinią

Share
d2n0i2d
d2n0i2d