Balcerowicz i Poroszenko, czyli prasa wokół reform

W „Rzeczpospolitej” na okładce Leszek Balcerowicz i specjalny dodatek poświęcony 25-leciu jego reformy. Polecam, bo profesor mówi nie tylko o tym, co mu się udało - jak choćby największy w regionie od 1989 r. przyrost PKB.

Balcerowicz i Poroszenko, czyli prasa wokół reform
Źródło zdjęć: © Rzeczpospolita | Rzeczpospolita

17.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 11:34

Ciekawe jest jego spojrzenie na błędy ówczesnych reform. Za największy uważa ustawy socjalne pochodzące od Ministerstwa Pracy kierowanego przez Jacka Kuronia - m.in. podwyższenie wydatków na emerytury i zasiłek dla bezrobotnych, przysługujący absolwentom szkół. Czytaj więcej.

„Wszystko to było w dobrej wierze, a my - szczupła ekipa gospodarcza walcząca na wielu frontach - z ubolewaniem stwierdzam - nie byliśmy w stanie tego zatrzymać" - mówi Balcerowicz.

Reformy Balcerowicza oceniają na naszych łamach m.in. Ryszard Bugaj, Stanisław Gomułka, Witold Orłowski i Ryszard Petru.

W „Rzepie" również ciekawa sprawa pozwu Grzegorza Wieczerzaka przeciwko Skarbowi Państwa . Były prezes PZU Życie żąda 28 mln zł za prawie 3 lata aresztu i zrujnowane życie. Dziś sprawą zajmie się sąd.

W gazetach jest również wiele o Ukrainie, w związku z wizytą Petra Poroszenki w Polsce. W „Gazecie Wyborczej" rozmowa z prezydentem Ukrainy o celach i potrzebach państwa w ogromnym kryzysie. Poroszenko podkreśla, że potrzebuje ono solidarności i pomocy w reformach. Ale również - nadal - wsparcia finansowego: „trzeciej fali makroekonomicznej pomocy". Poroszenko wskazuje, że w reformie decentralizacji kraju wzorował się na polskim modelu ustrojowym - i w takich właśnie reformach liczy na naszą pomoc.

W „Rzeczpospolitej" piszemy o tym, że rośnie rola Polski w sprawie Ukrainy - jesteśmy w stanie wesprzeć struktury tego państwa. Podczas wizyty Poroszenki podpisanych zostanie kilka porozumień o współpracy w zakresie m.in. edukacji, rozwoju infrastruktury czy sądownictwa.

Ekonomia, zarówno polska, jak i ukraińska, zdominowała dzisiejszą prasę, przysłaniając, niestety, wtorkową rzeź dzieci w Pakistanie - zginęło co najmniej 141 osób w ataku pakistańskich Talibów na szkołę w Peszawarze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)