Trwa ładowanie...

BCC komentuje domy do 70 mkw. Wielkość domów ustalona "arbitralnie i dowolnie"

Polski Business Centre Club wziął udział w konsultacjach publicznych dotyczących zmian w prawie budowlanym w ramach Polskiego Ładu, które mają umożliwić budowanie domów do 70 mkw. bez pozwolenia. BCC przekazała swoje uwagi do rządowego projektu.

Polski Business Centre Club komentuje Polki Ład i pomysł budowy domów do 70 mkw. Polski Business Centre Club komentuje Polki Ład i pomysł budowy domów do 70 mkw. Źródło: Adobe Stock
d4eizun
d4eizun

Zdaniem BCC w projekcie ustawy nie ma żadnych konkretnych argumentów, dlaczego przyjęto takie, a nie inne, maksymalne powierzchnie.


Nie przywołano żadnych badań ani też żadnych danych statystycznych w odniesieniu do wskazanych powierzchni. Przeciwnie, w sposób całkowicie, w opinii BCC, arbitralny i dowolny przyjęto, że budynki o wskazanych powierzchniach będą odpowiednio "niewielkie" i odpowiednie dla realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych.

Business Centre Club

BCC jest zdania, że tego typu projekty powinny zostać poparte rzetelnymi badaniami nie tylko dotyczącymi zapotrzebowania rynku na to rozwiązanie, ale także analizami zapotrzebowania rynku. W uzasadnieniu nie ma nic na temat jakikolwiek wyników badań.

Business Centre Club uważa, że wymóg uzyskania decyzji o warunkach zabudowy przy braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wypacza sens całego projektu. BCC chce, żeby wprowadzono:


Ułatwienia w realizacji inwestycji budowlanych w postaci niewielkich domów mieszkalnych oraz przyspieszenie realizacji tego typu inwestycji, proponujemy rozważyć możliwość rezygnacji z wymogu uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Jest to proces stosunkowo długotrwały i istotny w ramach całego procesu inwestycyjnego, niemniej jednak, od wskazanego wymogu istnieją wyjątki"

Business Centre Club

Projekt w ramach Polskiego Ładu zakłada regulacje z jednej strony liberalizujące zasady, ale jednocześnie wprowadza pewne ograniczenia, które mają zapobiec anarchizacji zagospodarowania przestrzennego.

Deweloperzy zrywają umowy, by sprzedać drożej komuś innemu. Jak temu zaradzić?

Jeden dom dwukondygnacyjny do 70 mkw. będzie mógł zostać postawiony na działce 1000 mkw. Jeżeli chcielibyśmy postawić dwa tego typu budynki, to musimy posiadać działkę wielkości co najmniej 2000 mkw.

d4eizun

W przypadku domów jednokondygnacyjnych będzie można postawić jeden taki budynek na 500 mkw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eizun
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eizun