Bezpłatne leki dla seniorów. Minister zdrowia: projekt w ciągu kilku tygodni pod obrady rządu
Konsultacje społeczne projektu 75+ zakończyły się 6 stycznia 2016 r. Projekt ustawy przygotowywanej przez MZ zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował we wtorek, że projekt ustawy wprowadzający bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia w ciągu kilku tygodni trafi pod obrady rządu. Jego zdaniem jest szansa, że ustawa wejdzie w życie w połowie roku.
Radziwiłł poinformował, że Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad projektem ustawy. Dodał, że w ciągu kilku tygodni projekt trafi pod obrady rządu, a następnie do Sejmu.
- Sądzę, że w ciągu najbliższych dwóch trzech miesięcy jest szansa, że ustawa zostanie uchwalona i w połowie roku będzie wchodzić w życie - powiedział Radziwiłł w programie "Polityka przy kawie" TVP1.
Poinformował, że lista leków S (dla seniorów) będzie powstawała tak jak lista leków refundowanych, czyli co 2 miesiące minister zdrowia będzie ogłaszał wykaz.
- Pierwsza lista będzie mocno ograniczona. Musimy z dużą ostrożnością podejść do tego. Zobaczymy, jak wygląda ta sytuacja, czy nie ma zbyt dużo nadużyć. Jeśli ich nie będzie, to ta lista będzie sukcesywnie rozszerzana - powiedział minister.
Przypomniał, że zgodnie z planami MZ wydatki na program 75+ będą wynosić około 0,5 mld złotych rocznie.
- Wszystkie osoby, które są w tym wieku, będą objęte programem - powiedział minister zdrowia.
Konsultacje społeczne projektu 75+ zakończyły się 6 stycznia 2016 r. Projekt ustawy przygotowywanej przez MZ zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wskazany w deklaracji wyboru.