Trwa ładowanie...

Bezrobotni na Pomorzu aktywizowani za 8 mln złotych

Ponad 1,2 tys. bezrobotnych w woj. pomorskim otrzyma pomoc dzięki realizacji programów regionalnych: "Gryf" oraz "Region, Gospodarka i Praca".

Share
Bezrobotni na Pomorzu aktywizowani za 8 mln złotych
Fot: reynermedia/flickr (CC BY 2.0)
d3nn8un

Ponad 1,2 tys. bezrobotnych w woj. pomorskim otrzyma pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej dzięki realizacji programów regionalnych: "Gryf" oraz "Region, Gospodarka i Praca".

Jak poinformowała w czwartek Agnieszka Katka z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, dzięki realizacji programu "Gryf - wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich w oparciu o wykorzystanie lokalnych zasobów" pomoc otrzyma 565 osób.

d3nn8un

Celem tego programu jest wspieranie zatrudnienia bezrobotnych mieszkańców wsi i tworzenie dla nich nowych miejsc pracy, głównie w branżach i usługach rozwijających się na obszarach wiejskich, m.in. w budownictwie, energetyce odnawialnej i konwencjonalnej oraz przy wyrobie i sprzedaży wysokiej jakości żywności tradycyjnej.

Do udziału w programie "Gryf" zakwalifikowane zostały powiatowe urzędy pracy w Bytowie, Człuchowie, Kartuzach, Kościerzynie, Lęborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pucku, Słupsku i Starogardzie Gdańskim. O wyborze tych powiatów zdecydował m.in.: udział bezrobotnych mieszkańców wsi w ogólnej liczbie bezrobotnych w powiecie. Na realizację programu samorząd przeznaczył 4 mln zł.

W dostosowaniu lub nabyciu nowych kwalifikacji 661 osobom bezrobotnym ma pomóc program "Region, Gospodarka i Praca - wspieranie zatrudnienia osób bezrobotnych w rozwijających się gałęziach gospodarki województwa pomorskiego". Program będzie realizowany przez urzędy pracy z Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Kwidzynie, Malborku, Sztumie, Tczewie i Wejherowie.

Program ma umożliwić dostosowanie lub nabycie nowych kwalifikacji bezrobotnym, zgodnie z potrzebami pracodawców oraz wspierać zatrudnienie m.in. w rozwijających się usługach, branżach kluczowych dla regionu i przedsięwzięciach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na realizację programu przeznaczono 4 mln zł.

d3nn8un

WUP podaje, że powiatowe urzędy pracy rozpoczynają już realizację programów. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Tadeusz Adamejtis tłumaczy, że "celem programów regionalnych jest zwiększenie wpływu samorządu województwa na kształtowanie polityki rynku pracy".

Ocenił, że realizacja takich programów umożliwia aktywizację osób bezrobotnych i dobór form pomocy z uwzględnieniem lokalnych potrzeb na rynku pracy oraz regionalnej perspektywy rozwoju. Programy regionalne zachęcają m.in. do tworzenia partnerstw kilku podmiotów i realizacji wspólnych celów.

Jak podaje WUP w Gdańsku, Pomorskie jest jedynym województwem w kraju, które zainicjowało realizację dwóch programów regionalnych, do których przystąpiły wszystkie pomorskie powiatowe urzędy pracy.

Programy regionalne mogły być realizowane przed 2009 r. i od 2003 r. na Pomorzu największą popularnością cieszył się program "Gryf", który doczekał się siedmiu edycji. W programie do tworzenia miejsc pracy wykorzystywane były tradycja i walory przyrodnicze regionu. Władze województwa uważają, że dzięki realizacji projektów m.in. wzrosła atrakcyjność województwa, wypromowane zostały zapomniane zabytki i obiekty kulturalne.

d3nn8un

Na Pomorzu realizowane były też programy: "Przedsiębiorczy Pomorzanin" zachęcający do podejmowania przedsiębiorczych inicjatyw, "Buduj dla Pomorza" wspierający osoby chętne do pracy w budownictwie oraz "Edukacja dla pracy" podnoszący kwalifikacje osób bezrobotnych. Uruchomiono także pilotażowy program promujący mobilność mieszkańców województwa i ułatwiający przemieszczanie się za pracą - "Kurs na pracę" oraz program działań na rzecz osób dotkniętych skutkami procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle stoczniowym "STER".

Po roku 2009 programy regionalne zostały usunięte z przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ten instrument polityki rynku pracy można ponownie wdrażać dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 27 maja 2014 roku.

d3nn8un

Podziel się opinią

Share
d3nn8un
d3nn8un