Bill Gates pokazał swoje stare CV. Po co umieścił takie informacje?

Każda osoba, która aktywnie poszukuje nowej posady, pragnie wyróżnić się spośród pozostałych kandydatów i zaprezentować się w jak najlepszym świetle.Jak to zrobił Bill Gates? Swoim CV, pochodzącym z czasów studiów, podzielił się na LinkedInie.

"Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy porzuciłeś studia, jestem pewien, że twoje CV wygląda o wiele lepiej niż moje 48 lat temu" - napisał Bill Gates, pokazując swój stary dokument
"Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy porzuciłeś studia, jestem pewien, że twoje CV wygląda o wiele lepiej niż moje 48 lat temu" - napisał Bill Gates, pokazując swój stary dokument
Źródło zdjęć: © Getty Images, linkedin.com | Bill Gates, Doug Wilson

O Billu Gatesie nie trzeba nikomu specjalnie mówić. Współtwórca Microsoftu, magnat i filantrop podzielił się swoim CV sprzed 50 lat, które umieścił na LinkedIn. Gates w wieku 18 lat - jak na osobę w tak młodym wieku - miał już za sobą znaczne doświadczenie: solidne praktyki zawodowe, biegłość w językach programowania czy zdolności do zarządzania projektami. Mimo to, umieszczając swój dokument, opatrzył go komentarzem:

"Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy porzuciłeś studia, jestem pewien, że twoje CV wygląda o wiele lepiej niż moje".

Skąd taka surowa ocena?

Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo

Najbardziej kosztowne rozwody. Mel Gibson stracił fortunę

Bill Gates popełnił kilka błędów

W roku 1974 Bill Gates uczył się na Harvardzie, a rok później zrezygnował z nauki, by zająć się własnym biznesem. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, myśląc o tym, jak potoczyła się jego kariera zawodowa. CV Gatesa, stworzone pięć dekad temu, chociaż robi wrażenie, to obecnie znacznie różni się od tych, które przykuwają uwagę rekruterów. Dlaczego? Nie tylko ze względu na nieaktualną formę, ale również zawarte informacje.

CV Billa Gatesa, które powstało prawie pół wieku temu, choć jest imponujące, to zawiera informacje, których podawanie uznawane jest dziś za faux-pas
CV Billa Gatesa, które powstało prawie pół wieku temu, choć jest imponujące, to zawiera informacje, których podawanie uznawane jest dziś za faux-pas© linkedin.com | Bill Gates

Stacie Haller (specjalistka ds. kariery w ResumeBuilder.com) oraz Angelina Darrisaw (założycielka i dyrektor generalny C-Suite Coach) w artykule dla CNBC przejrzeli dokument i podali konkretne przykłady danych, których umieszczanie w CV uznaje się obecnie za nietakt.

Pomimo niewielkich niedociągnięć, które zauważyły, obie ekspertki zgadzają się: Bill Gates jako student pierwszego roku Harvardu posiadał bogate doświadczenie i jest jasne, że był skoncentrowany na realizacji wyznaczonych celów.

1. Informacje osobiste

Odpowiednio napisane CV powinno pomóc kandydatowi wyróżnić się jak najlepiej. W związku z tym, powinno zawierać dane odnoszące się do umiejętności i przeszłej ścieżki zawodowej. Czasem, na końcu dokumentu, aplikujący wymieniają swoje zainteresowania i hobby, jednak to powinna być jedyna sekcja dotycząca życia prywatnego. Bill Gates przeszedł tę kwestię dalej: dołączył do swojego CV informacje, które są zbędne i współcześnie rekruterzy nie powinni ich dopytywać.

Wśród tych danych, filantrop i miliarder podał swój wzrost (178 cm) i wagę (około 59 kg). Ponadto wymienił liczbę osób na utrzymaniu (w jego przypadku - brak). Dodatkowo, obok adresu, dołączył numer swojego pokoju w akademiku, w którym mieszkał.

Co na to ekspertki? - Jest tu wiele informacji, o które nie możemy nawet legalnie pytać w rozmowach kwalifikacyjnych - mówi Angelina Darrisaw.. Przy tworzeniu własnego CV należy pomijać podobne dane osobiste.

- Podanie tak wrażliwych danych sprawia, że wszyscy chichoczą - dodaje Stacie Haller.
Bill Gates w swoim biurze na zdjęciu z 1983 roku
Bill Gates w swoim biurze na zdjęciu z 1983 roku© Getty Images | Doug Wilson

2. Oczekiwania finansowe

Nie da się ukryć, że wynagrodzenie jest kluczową kwestią w pracy. Choć rekruter z pewnością spyta o oczekiwania finansowe, lepiej jest nie zdradzać ich przed zaproszeniem na spotkanie. W międzyczasie 18-letni Bill Gates zdradził, iż zarobki u poprzedniego pracodawcy wynosiły 12 tys. dolarów. W CV umieścił także swoje oczekiwania co do przyszłego miejsca zatrudnienia, w rubryce wpisując "otwarte".

"Nie wiem, czy to oznacza, że jest gotów dostać mniej, czy chce negocjować, czy coś innego miał na myśli" - wypowiedziała się Haller. Ponadto, rekruterzy nie powinny pytać o wynagrodzenie u poprzednich pracodawców, więc umieszczanie takich danych jest niepotrzebne.

3. CV powinno się wyróżniać

Jak osiągnąć, aby CV zwróciło uwagę spośród innych nadesłanych aplikacji? Musi przyciągać wzrok i być przejrzyste dla rekrutera. Gates w opublikowanym dokumencie podał wszystkie informacje w długich, wielowierszowych paragrafach. Chociaż w nagłówkach podkreślił główne pełnione funkcje, ciężko jest ocenić, czy odnosiły się one do pracy zawodowej, czy do projektów studenckich. Prezentacja osiągnięć w ten sposób utrudnia szybkie odbiór informacji.

Osoby odpowiedzialne za rekrutację dysponują bardzo ograniczonym czasem na przeczytanie życiorysu zawodowego. W praktyce, specjaliści od selekcji dokumentów aplikacyjnych spędzają nad każdym zaledwie około siedmiu sekund, jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez portal Ladders.

Co sugerują ekspertki w dziedzinie rekrutacji? Warto poświęcić czas, aby efektywnie wizualnie przedstawić swoje doświadczenie zawodowe. Zamiast opisywać stanowisko, lepiej jest wyliczyć obowiązki i sukcesy z nim związane.

4. Brak przekonujących zwrotów

Błąd, który natychmiast zauważyły doświadczone rekruterki, dotyczy bezpośrednio powyższego aspektu. Bill Gates w swoim CV nie posługuje się przekonującymi sformułowaniami. W opisie mógł użyć bardziej specyficznych zwrotów, które lepiej oddawałyby istotę wykonywanych zadań. Zamiast nich wskazał, że "był zaangażowany w projektowanie plików i modyfikację systemów operacyjnych". - "Zaangażowany w" to jakby słowo bez znaczenia - mówi Haller.

Jak przekonują ekspertki, w takich sytuacjach warto używać bezpośrednich czasowników. Na przykład takich jak: delegować, zarządzać, organizować, wspomagać i inne podobne.

Źródło artykułu:money.pl
karierarekrutacjapraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)