Trwa ładowanie...

Bitwa o cukier

Branża spożywcza i konsumenci podejrzewają zmowę cenową na rynku cukrowym. Producenci zaprzeczają. Sprawą zajmie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - pisze "Puls Biznesu".

Bitwa o cukierŹródło: Thinkstockphotos
d1be1wy
d1be1wy

Wszystko przez regulacje unijne dotyczące cukru. Każdemu krajowi przysługuje jego określona ilość. W przypadku Polski to 1,4 miliona ton. Jednak to 230 tysięcy ton za mało - twierdzą organizacje. Wśród nich: Polska Federacja Producentów Żywności, Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco oraz Rada Krajowa Federacji Konsumentów.

Ich przedstawiciele, unijne regulacje nazywają monopolem. Zaskarżają przepisy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli potwierdzi on zarzuty, wystosują skargę do Komisji Europejskiej.

Andrzej Gantner z PFPŻ tłumaczy, że na rynku powstała zmowa legislacyjna. Jego zdaniem, jej działanie jest identyczne jak w przypadku klasycznej zmowy przedsiębiorców.

Z kolei producenci cukru zaprzeczają temu. Marcin Mucha ze Związku Producentów Cukru w Polsce argumentuje, że nazywanie wypełniania prawa unijnego zmową cenową jest absurdalne. Dodaje, że jeśli przetwórcy tak twierdzą - nie znają podstawowych mechanizmów rządzących rynkiem surowca.

d1be1wy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1be1wy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj