Trwa ładowanie...
biuro
17-02-2014 09:03

Biura projektowane z myślą o pracownikach

Pracownicy coraz częściej w godzinach pracy wylegują się na hamaku

Biura projektowane z myślą o pracownikachŹródło: ˆ Picture-Factory - Fotolia.com
d8d1qu3
d8d1qu3

, grają w playstation lub wyciskają siódme poty na siłowni. Na takie przywileje mogą sobie pozwolić w… biurze. Z kolei spotkania służbowe bądź kreatywne odbywają się np. na plaży albo na łonie natury. A wszystko dlatego, że pracodawcy coraz śmielej decydują się na kreatywne wnętrza biura. Wyposażenie powierzchni biurowej składające się tylko i wyłącznie z kilku zwykłych biurek i foteli to już przeszłość.

Google wskazało kierunek

Krzesła na podłodze oraz... na ścianie i suficie, drzewa rosnące wśród biurek i sof, czy nabierające kolorów ogrody – tak wyglądają biura firmy Google w Tel Avivie. Pracownik, który ma zaplanowane spotkanie biznesowe może rozmawiać z partnerami np. w towarzystwie gajów oliwnych, plantacji pomarańczy, lub bardziej oficjalnie - na designerskich sofach. Jeśli pracownik ma ochotę na chwilę relaksu i wyciszenia może napić się kawy z widokiem na samo centrum stolicy Izraela, położyć na hamaku albo na wiklinowym leżaku z widokiem na Morze Śródziemne. Dla lubiących aktywny wypoczynek architekci zaprojektowali m.in. zjeżdżalnie, siłownię oraz pokój do gier w popularne piłkarzyki. Dla potrzebujących pobudzenia można zamknąć się w pokoju z... rekinem, który w formie fototapety na ścianie wygląda tak, jakby zaraz miał nas skonsumować. Biuro w Tel Avivie ma powierzchnię 8 tys. m kw., a każdy pokój i każda przestrzeń, nawiązuje do środowiska. Ale to nie jedyne biuro spod znaku najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej
na świecie, które fascynuje swoim wnętrzem.

Nie gorzej prezentuje się chociażby biuro Google w szwajcarskim Zurychu. Pracownicy przechodzą tam np. szkolenia siedząc wygodnie w łódce z materacem, a tzw. „burze mózgów” przeprowadzają we wnętrzu jajka, kopuły lub taxówce. Z kolei rozmowy przy kawie odbywają się w towarzystwie natury lub na zewnątrz biura - na wygodnych, kremowych sofach. W ramach relaksu pracownicy Google w Zurychu mogą spróbować swoich sił na instrumentach muzycznych, skorzystać z fotelów z masażem lub położyć się wygodnie w wannie z widokiem na ogromne akwaria z rybkami.

d8d1qu3

Także biuro we Wrocławiu prezentuje się okazale. Co ciekawe i warte uwagi - Google wszystkie biura wyposaża w elementy, które nawiązują do miasta, w którym dane biuro jest zlokalizowane. I tak architekci przy aranżacji biura w stolicy Dolnego Śląska wykorzystali motyw kamieni, popękanych chodników oraz przepływającej w pobliżu Odry. W efekcie wykładziny naśladujące kamienie i popękane chodniki znajdują się we wszystkich przestrzeniach komunikacji wewnętrznej biura, z kolei w strefach relaksu i rekreacji projektanci zastosowali wykładzinę z motywem płynącej Odry.

- Polityka Google zakłada model, w którym pracownicy pracują w otwartych przestrzeniach, także szefowie, nikt nie ma „stałego stanowiska pracy”. Natomiast jeśli potrzebują się skupić i wyciszyć, korzystają ze specjalnie przygotowanych stref – mówi Sebastian Zelek, HR Manager agencji pracy Personnel Solutions. Pracownicy we Wrocławiu w ramach relaksu mogą m.in. skorzystać z zasobów bogato wyposażonej siłowni lub udać się na masaż do pokoju, w którym fototapeta prezentująca wodę oraz kolorowe kamienie, sprzyja chwilowemu wyłączeniu się z obowiązków służbowych.

W ślad za Google

Sukces jaki odnosi Google na całym świecie spowodował, że coraz więcej firm decyduje się na kreatywne i nowoczesna biura. - Dziś niemal wszystkie największe korporacje zaskakują swoimi wnętrzami. Duże wrażenie robi m.in. dzieło projektantów Jump Studios, którzy aranżowali biuro Red Bulla w Londynie – mówi Sebastian Zelek. Pierwszy kontakt z biurem i już niespodzianka – recepcja znajduje się... na dachu. Taras (także na dachu) umeblowany został w stylu domowym, z widokiem na West End. Połączony jest z barem i kawiarnią oraz wyposażony został w stromą i długą zjeżdżalnię. Oczywiście zjeżdżalnia nawiązuje do ekstremalnych sportów, z którymi kojarzona jest marka. Natomiast wewnątrz biura, w salach negocjacyjnych zamiast normalnych stołów, znajdują się stoły, ale do ping ponga.

- Na fenomenalny pomysł wpadła także madrycka firma Selgas Cano, która zajmuje się projektowaniem. Biuro firmy znajduje się dosłownie na łonie natury i z zewnątrz wygląda tak jakby wrastało w otaczającą ją przyrodę – opowiada HR Manager Personnel Solutions. Z kreatywności słynie firma Inventionland, która zajmuje się wynalazkami. Jak się tam pracuje? Otóż główna pracownia znajduje się w ogromnym... bucie. W sumie biuro w Pittsburghu składa się z 15 pokojów, a każde z nich nawiązuje do świata fantasy i bajek – znajdziemy tam m.in. tor gokartowy, czy domki na drzewie.

d8d1qu3

Biuro dla pracownika, nie odwrotnie

W tym miejscu wielu pracodawców może zadać pytanie – ale po co to wszystko? Jaki to ma wpływ na powodzenie mojego biznesu? Dlaczego mam pozwolić pracownikom relaksować się, odpoczywać, a nawet grać? Ano dlatego, że przestrzeń biurowa wyposażona z głową, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania pracowników, a tym samym dla funkcjonowania całej firmy.

- Nowoczesne i innowacyjne biura spełniają swoją rolę w tych branżach, które bazują na kreatywności i pomysłowości pracowników – czyli agencje reklamowe, interaktywne, czy inne duże koncerny jak Google. Pracownicy nie są w stanie pracować 8 godzin bez przerwy. Na odpoczynek zasługuje każdy, a „wyłączenie” myślenia o obowiązkach dzięki np. wykorzystaniu fotela do masażu, albo gry w playstation, tylko temu sprzyja. Po takim odpoczynku i chwili relaksu pracownik wraca do swoich obowiązków z jeszcze większą werwą i nowymi pomysłami. Tego typu biura podnoszą efektywność i jakość wykonywanej pracy. Przede wszystkim jednak pozytywnie wpływają na kreatywność pracowników. Zastosowanie ciekawych fototapet, czy wykładzin o niestandardowym wzorze, kreatywnych sof, barwnych elementów wyposażenia, to wszystko zdecydowanie lepiej pobudza szare komórki pracownika, niż standardowe białe ściany, którym towarzyszą przestarzałe biurka – uważa Sebastian Zelek.

Krótko mówiąc - biuro jest dla pracownika, a nie pracownik dla biura. Dlatego już na wstępnym etapie projektowania przestrzeni warto przemyśleć dla jakiego typu pracowników będzie ona aranżowana i jakie elementy zostaną wykorzystane do jego wyposażenie. Nowoczesne biuro powinno składać się ze stref pracy, relaksu oraz rozrywki. Wygospodarowanie takich przestrzeni przyniesie firmie same korzyści.

MA

d8d1qu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8d1qu3