Boni: rząd adresuje politykę społeczną do najbardziej potrzebujących
Szef doradców premiera Michał Boni przekonywał, że rząd - nawet w warunkach kryzysu gospodarczego - adresuje politykę społeczną do najbardziej potrzebujących. - Udało nam się stworzyć warunki do tego, aby pomoc społeczna była dobrze adresowana - zapewnił.
Boni - który wziął w środę udział w debacie o polityce społecznej w ramach debat Platformy "Rozmowy z Polakami" - przypomniał, że rząd PO-PSL działał w ramach światowego kryzysu gospodarczego. Jego zdaniem, w tym trudnym okresie rząd prowadził skuteczną politykę społeczną.
Jak podkreślił, Polska w tym okresie miała - w porównaniu z innym krajami UE - relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Jak wyliczał, średnio gospodarki europejskie w latach 2008-2011 "urosły" o 3,5 proc., a gospodarka polska - o 15,3 proc.
- W tym czasie Polska przesunęła się, jeśli chodzi o PKB w stosunku do średniej europejskiej z 46 proc., do 61 proc. Polska jest wśród pięciu krajów na świecie, w których PKB na osobę urosło najbardziej - zaznaczył minister.
Boni powiedział też, że w porównaniu z II kwartałem 2007 roku, w II kwartale 2011 roku - mimo kryzysu - pracuje w Polsce milion osób więcej.
- Wytworzyliśmy w tym kryzysowym okresie prawie 50 proc. nowych miejsc pracy, które powstały w Unii Europejskiej - wyliczał.
- Działania pozwalające utrzymać tempo wzrostu gospodarczego na relatywnie wysokim poziomie, spowodowały mniejszy przyrost bezrobocia, mniejszy przyrost zagrożenia ubóstwem - przekonywał Boni.
Minister podkreślił też, że nie było w Polsce żadnego rządu, który w warunkach kryzysu nie podejmowałby decyzji o zamrożeniu rent i emerytur, a rząd PO-PSL takiej decyzji nie podjął.
- W latach 2003-2007 wydano na waloryzację rent i emerytur 13,5 miliarda złotych, w latach 2008-2011 wydano 30 miliardów złotych - wyliczał.
Jak dodał, płaca minimalna w roku 2007 wynosiła 936 złotych, a w roku 2012 będzie wynosiła 1500 zł.
Boni powiedział też, że w 2003 roku udział osób w wieku 55-64 lat w aktywności zawodowej wynosił 32 proc., a obecnie wynosi - 38 proc.
- Średnio oszczędności dla budżetu z tym związane wynoszą w ciągu 2,5 roku 20 miliardów złotych - zaznaczył.
Minister przypomniał też, że rząd wydłużył okres urlopu macierzyńskiego, wprowadził zachęty do korzystania z urlopu tacierzyńskiego; weszła też w życie ustawa o opiece na dziećmi do 3 roku życia.
Boni apelował też, aby wierzyć w siłę polskiej gospodarki.
- Zamiast się cieszyć, że mamy II kwartał 2011 roku taki fantastyczny (4,3 proc. wzrostu PKB), to oczywiście już się mówi, że jest spodziewane obniżenie wzrostu. A przecież nie wiadomo jak będzie, polska gospodarka jest bardzo odporna na różne zawirowania - podkreślił.
Zdaniem posła PO Sławomira Piechoty, rząd PO-PSL w ciągu ostatnich czterech lat skutecznie działał na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. Jak ocenił, rząd stworzył też skuteczne rozwiązania na rzecz zwiększenia aktywności osób niepełnosprawnych.
Wśród osiągnięć wymienił m.in. nowe przepisy dotyczące psów przewodników, zatrudniania osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, w sferze samorządowej i państwowej, czy języka migowego. Przypomniał, że zaostrzono kary za zajmowanie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, a medaliści igrzysk paraolimpijskich otrzymają takie same renty olimpijskie, jak wszyscy olimpijczycy.
Piechota podziękował też organizacjom pozarządowym za działania na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych.
Senator PO Mieczysław Augustyn przekonywał o sukcesach rządu PO-PSL m.in. w zakresie aktywizacji zawodowej osób starszych. Jak zauważył, w sytuacji kryzysu gospodarczego na świecie rząd wprowadził "waloryzacje rent emerytur na znacznie większym poziomie niż poprzednicy".
- Przystąpiliśmy do dokończenia reformy systemu emerytalnego, wiele udało się zrobić, największe osiągnięcie, to ograniczenie prawa do wcześniejszych emerytur dla prawie miliona osób i uzależnienie prawa dla emerytur pomostowych od rzeczywistego obciążenia trudnymi warunkami pracy, a nie od wykonywanego zawodu - mówił Augustyn.
Senator zauważył też, że doszło też do "rozkwitu" uniwersytetów "trzeciego wieku".
1 września planowana jest kolejna debata z udziałem ministra sportu Adama Giersza; 2 września - ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim.