Trwa ładowanie...
bezrobocie
06-08-2007 16:00

Brakuje pracowników w blisko 1/4 zawodów

W blisko jednej czwartej zawodów i
specjalności ujmowanych w statystykach śląskich urzędów pracy
notowana jest większa liczba ofert pracy niż nowo rejestrujących
się bezrobotnych - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka
Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (WUP), Aleksandra Skalec.

Brakuje pracowników w blisko 1/4 zawodówŹródło: AFP
d2pnqdd
d2pnqdd

W blisko 1/4 zawodów i specjalności ujmowanych w statystykach śląskich urzędów pracy notowana jest większa liczba ofert pracy niż nowo rejestrujących się bezrobotnych - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (WUP), Aleksandra Skalec.

Z danych WUP wynika, że największe zapotrzebowanie na rynku występuje w zawodach budowlanych - najbardziej poszukiwani są zbrojarze, tynkarze, brukarze, robotnicy drogowi, robotnicy budowlani, monterzy konstrukcji stalowych i cieśle. Druga grupa poszukiwanych pracowników to operatorzy sprzętu budowlanego, jak koparki czy zwałowarki.

Na rynku pracy coraz bardziej brakuje też zawodowych kierowców - z uprawnieniami do prowadzenia autobusów, samochodów ciężarowych czy wózków jezdniowych. Od dłuższego czasu utrzymuje się duży popyt na spawaczy - fachowców spawania ręcznego gazowego i łukiem elektrycznym.

_ Takie zawody określane są mianem zawodów deficytowych. W 418 z 1706 zawodów charakteryzujących się średnim miesięcznym deficytem podaży siły roboczej, w ubiegłym roku zarejestrowało się blisko 15 proc. ogółu bezrobotnych, równocześnie (dla zawodów deficytowych - PAP) zanotowano prawie 53 proc. wszystkich ofert _ - wyjaśniła Skalec.

d2pnqdd

Oznacza to, że miesięcznie w deficytowych zawodach w całym woj. śląskim mogłoby znaleźć pracę średnio ok. 2.250 bezrobotnych - pod warunkiem, że posiadaliby wymagane przez pracodawców kwalifikacje. Skalec podkreśliła, że rosnąca liczba zawodów deficytowych ma coraz większy wpływ na kształt rynku pracy w regionie.

Z danych WUP wynika, że nieco niższy deficyt występuje w grupie zawodów wymagających wykształcenia średniego - jak kasjer handlowy, agent ubezpieczeniowy, pracownik biurowy, przedstawiciel handlowy, telemarketer czy opiekunka środowiskowa.

Wśród zawodów związanych z wyższym wykształceniem, najczęściej poszukiwani są komputerowcy - projektanci stron internetowych i systemów komputerowych oraz administratorzy tychże systemów. Brakuje także inżynierów budownictwa i spawalnictwa.

Badania dotyczące zawodów deficytowych WUP wykonuje w okresach półrocznych. Najbardziej aktualne dane - ze względu na skomplikowaną procedurę badawczą - pochodzą z grudnia ubiegłego roku. Jak jednak zapewniła Skalec, analizy z kolejnych półroczy są bardzo zbliżone i w sposób wiarygodny odzwierciedlają aktualną sytuację na rynku pracy.

Według danych WUP, na koniec czerwca tego roku bezrobocie w woj. śląskim wyniosło 10,6 proc, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy - blisko 190 tys. Długotrwałe bezrobocie cechuje blisko dwie trzecie zarejestrowanych osób; jedna trzecia jest zaliczana do grupy bez żadnych kwalifikacji zawodowych.

d2pnqdd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pnqdd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj