Braster w II kw. przyjmie strategię; zdecyduje w niej o emisji i przejściu na GPW

13.02. Warszawa (PAP) - Braster w II kwartale przyjmie średnioterminową strategię, w której może zadecydować o emisji akcji oraz o przejściu na główny rynek GPW - poinformował...

13.02. Warszawa (PAP) - Braster w II kwartale przyjmie średnioterminową strategię, w której może zadecydować o emisji akcji oraz o przejściu na główny rynek GPW - poinformował prezes spółki Krzysztof Pawelczyk. Spółka uzyskała pozytywne wyniki badań klinicznych swojego flagowego produktu: urządzenia Braster Tester.

"W II kwartale przyjmiemy średnioterminową strategię spółki" - powiedział dziennikarzom Pawelczyk.

"Jeśli zdecydujemy się na pewne nowe projekty, z pewnością będziemy potrzebowali dodatkowego finansowania. Jeszcze nie zapadła decyzja czy będzie to emisja akcji publiczna czy prywatna" - dodał.

Prezes poinformował, że decyzja o tym, czy Braster będzie się ubiegał o przejście na główny rynek GPW, również zostanie zawarta w przygotowywanej strategii.

Braster zaprezentował w czwartek wyniki badań klinicznych nad urządzeniem Tester Braster.

"Uzyskane w badaniu klinicznym Thermacrac wyniki dotyczące czułości i swoistości pozwalają wnioskować o skuteczności i przydatności urządzenia Tester Braster w procesie diagnostycznym patologii gruczołów piersiowych" - powiedział Paweł Basta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, koordynator badania.

Basta dodał, że w trakcie badania odnotowano podwyższenie skuteczności detekcji raka piersi przy połączeniu dwóch metod: termografii z mammografią. Ponadto w grupie młodszych pacjentek, które nie są objęte żadnymi programami badań przesiewowych, miał wyższą czułość niż badanie mammograficzne.

Czułość jest wskaźnikiem odzwierciedlającym prawdopodobieństwo uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego (tj. nieprawidłowości mogącej sugerować występowanie nowotworu) wśród pacjentów chorych. Wysoka czułość oznacza, że prawdopodobieństwo przeoczenia nieprawidłowości u osoby chorej jest niskie.

Swoistość wskazuje na prawdopodobieństwo stwierdzenia nieprawidłowości u osoby zdrowej. Wysoka swoistość oznacza mniejszy odsetek fałszywie dodatnich badań.

"Wyniki badań pokazują, że stosowanie urządzenia Tester Braster komplementarnie do stosowanych obecnie badań mammograficznych zwiększa czułość badania" - powiedział Pawelczyk.

W założeniach spółki badanie za pomocą urządzenia produkowanego przez Braster miałoby zapełnić lukę pomiędzy samobadaniem piersi przez kobiety lub badaniem palpacyjnym wykonywanym przez lekarzy pierwszego kontaktu, a badaniem mammograficznym.

"Docelowo chcemy, by nasz produkt trafił pod strzechy. Oczywiście zanim to nastąpi musimy zwiększyć ergonomię i funkcjonalności urządzenia, a także zbudować algorytm interpretacji wyników, jednak cechy urządzenia: bezpieczeństwo, stosunkowo prosta obsługa, kompatybilność ze zwykłymi komputerami, w przyszłości pozwolą na to, by Tester Braster mógł być sprzedawany komercyjnie, do użytku domowego, a nie wyłącznie do placówek medycznych" - powiedział prezes.

"Zgodnie z rekomendacjami wynikającymi z badania Thermacrac planujemy dalszy rozwój funkcjonalności urządzenia. Chcemy między innymi skrócić czas badania oraz poprawić jego dokładność" - dodał.

Pawelczyk oświadczył jednak, że na obecnym etapie rozwoju pod kątem technicznym i koncepcyjnym Tester Braster jest gotowy do wprowadzenia do produkcji.

"Mamy gotowy i działający prototyp urządzenia. Musimy go zgodnie z zaleceniami z badania klinicznego jedynie udoskonalić i rozwinąć, jednak technicznie jesteśmy gotowi" - powiedział.

"Planowana inwestycja w zakład produkcyjny pozwoli na podniesienie ze skali laboratoryjnej na przemysłową. Uzyskane warunki stworzą potencjał produkcyjny ok. 1,5 mln matryc rocznie" - dodał.

W jednym urządzeniu wykorzystywane są trzy wymienne matryce ciekłokrystaliczne. Tester wykorzystuje ciekłokrystaliczną termografię kontaktową do wykrywania charakteryzujących się podwyższonym metabolizmem (przez co wyższą temperaturą) zmian nowotworowych.

Spółka Braster została powołana w 2008 r. w celu przeprowadzenia badań przemysłowych mających na celu opracowanie i przygotowanie do seryjnej produkcji unikalnego w skali światowej, opartego na polskim wynalazku, medycznego testera termograficznego, przeznaczonego do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi. Spółka nie generowała dotychczas przychodów ze sprzedaży. (PAP)

mj/ asa/

Źródło artykułu:PAP
brasternewconnectbraster sa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)