Trwa ładowanie...

BRICS zmieniają architekturę finansową

Państwa BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) utworzą wspólny bank rozwoju i funduszu rezerwowego - zadecydowano na spotkaniu w brazylijskiej Fortalezie.

BRICS zmieniają architekturę finansowąŹródło: AFP, fot: alexei druzhinin
d213upf
d213upf

Ma on być przeciwwagą dla Banku Światowego. Kapitał startowy banku BRICS ma wynieść 100 mld USD. Złożą się na to po równo państwa członkowskie. Bank będzie miał siedzibę w Szanghaju, a jego pierwszym prezesem zostanie reprezentant Indii.

Przedstawiciele BRICS przekonują, że utworzenie przez nich banku i funduszu rezerwowego to ważny krok w kierunku zmiany "globalnej architektury finansowej".

- Stworzenie banku rozwoju i pozwoli położyć fundament pod koordynację polityk makroekonomicznych pięciu państw - oświadczył, cytowany przez Reutersa, doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

d213upf

Państwa BRICS, które reprezentują 21 proc. światowego PKB i których ludność stanowi 42 proc. ludności globu, od dawna domagają się istotniejszej roli w świecie. Nowy bank miałby służyć finansowaniu wspólnych inicjatyw, mających na celu zapobieżenie spowolnieniu rozwoju gospodarczego w krajach organizacji. Putin chce, by Brazylia wróciła do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rosja ma wprawdzie możliwość wetowania decyzji tego organu, ale dzięki sojusznikom nie byłaby na tym forum osamotniona w takich sprawach, jak np. konflikt z Ukrainą. Gospodarz Kremla zresztą, jak przypomniał Reuters, skrytykował w tym kontekście USA, oskarżając je o wtrącanie się w sprawy innych państw.

d213upf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d213upf