Trwa ładowanie...
d9qx36e

Iberia

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Iberia to narodowy przewoźnik lotniczy Hiszpanii. Wykonuje większość lotów łączących Europę z Ameryką Łacińską. Od 2011 roku należy do holdingu wraz z British Airways.

Historia

Hiszpańskie narodowe linie lotnicze Iberia ufundowano w 1927 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był Horacio Echeberriet. Na początku linie wykorzystywane były do transportu przesyłek pocztowych i kursowały głównie między Madrytem a Barceloną. Dopiero w 1946 roku odbył się lot międzykontynentalny z Madrytu do argentyńskiego Buenos Aires. Dzięki temu Iberia była pierwszą cywilną kompanią lotniczą, która umożliwiała regularny transport pasażerski między Europą a Ameryką Południową.

W 1997 roku Iberia przejęła linię Air Nostrum, która od tamtego czasu nazywana jest także Iberia Regional. W 1999 roku kompania przystąpiła do aliansu lotniczego oneworld. W 2001 roku doszło natomiast do prywatyzacji linii lotniczych Iberia. W 2006 roku stołeczne lotnisko Madryt-Barajas udostępniło Iberii oraz kompaniom sojuszu oneworld osobny terminal.

Hiszpański przewoźnik jako pierwsza linia na świecie wprowadził bilet elektroniczny, który stał się ułatwieniem nie tylko dla pasażerów, ale również pracowników. W 2009 roku rozpoczęły się rozmowy między Iberią a British Airways na temat połączenia kompanii przy jednoczesnym zachowaniu osobnych marek. Do porozumienia doszło ostatecznie w 2010 roku, a po jakimś czasie Komisja Europejska zatwierdziła praworządność operacji. Rok później powstał holding, który przyjął nazwę International Airlines Group (IAG). Do dziś jest jednym z najsilniejszych i najbardziej kasowych holdingów lotniczych na świecie, ustępując jedynie liniom Delta Air Lines i American Airlines.

Aktualnie Iberia jest największym przewoźnikiem hiszpańskim. Posiada monopol na realizowanie połączeń lotniczych łączących Europę z miastami Ameryki Łacińskiej. Posiada również udziały w kilku kompaniach południowoamerykańskich.

Działalność

Iberia wraz ze swoimi spółkami zależnymi, Iberia Regional i Vueling, może pochwalić się rozbudowaną siatką połączeń lotniczych. Oferuje loty w granicach Hiszpanii, wewnątrz Europy, a także na całym świecie, z wyłączeniem Australii. Łącznie realizuje 120 regularnych tras do 44 krajów na świecie.

Od kilku lat Iberia zajmuje się także pośrednictwem w planowaniu podróży, oferując na swojej stronie hotele oraz wypożyczalnie samochodów. Także w tym zakresie realizuje program lojalnościowy „Iberia Plus”, który za każde wydane w liniach pieniądze zwraca pewną ilość punktów promocyjnych. Odpowiednia ich ilości może zostać zamieniona na kolejny bilet lub zniżkę na usługi takie właśnie jak nocleg w hotelu czy wynajem auta.

Iberia współpracuje z kilkunastoma kompaniami lotniczymi w ramach tzw. codeshare. Oznacza to, że umożliwia zakup pełnej podróży z przesiadkami w ramach jednego biletu, nawet jeśli kolejne loty wykonywane są przez innych przewoźników. Do linii tych należą między innymi Air Berlin, American Airlines, Bulgaria Air, British Airways, Czech Airlines, Finnair, Japan Airlines, Qatar Airways, Royal Jordanian, S7 Airlines oraz Vueling.

Flota

Iberia dysponuje niemal 80 samolotami. Całość floty linii stanowią maszyny Airbusa, włączając modele, takie jak A319, A320, A321, A330 i A340. Poza tym linie zamówiły Airbusy A320neo, A321neo oraz A350. W przeszłości Iberia operowała między innymi Boeingami, Douglasami Lockheedami oraz Junkersami.

Siedziba i zarząd

Siedzibą linii lotniczych Iberia jest Madryt, lotniskami macierzystymi natomiast Madryt-Barajas i Barcelona-El Prat. Prezesem kompanii jest Luis Gallego. Iberia należy do spółki holdingowej International Airlines Group, której przewodniczą Willie Walsh i Antonio Vázquez Romero.

Notowania na giełdzie

Przed dołączeniem do holdingu International Airlines Group Iberia notowana była na giełdzie papierów wartościowych w Madrycie. Po zawiązaniu spółki International Airlines Group notowana jest na londyńskiej giełdzie, a jej akcje warte są 6,57 GBP (stan na październik 2017).

d9qx36e

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9qx36e
d9qx36e
d9qx36e