Trwa ładowanie...

Cashback problemem dla podatników

Bank zwraca ci część pieniędzy, który wydałeś za pomocą karty debetowej? To może być początek twoich problemów z fiskusem. Ministerstwo Finansów wydało opinię, że taką premię od banku należy traktować jako przychód z innych źródeł. Od tej kwoty trzeba odprowadzić podatek.

Cashback problemem dla podatnikówŹródło: Jupiterimages
dkyik7g
dkyik7g

Banki za wszelką cenę chcą przyciągnąć do siebie klientów. Jedną z form takiego kuszenia klientów jest tzw. cashback, czyli zwrot kilku procent z kwoty, jaką wydaliśmy płacąc za zakupy kartą płatniczą. W niektórych bankach zwrot może wynieść aż 5 proc. ich wartości - informuje "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Finansów jest zdania, że zwrot części środków za zakupy należy traktować jak dodatkowe dochody i obciążyć je podatkiem. W tym przypadku nie ma zastosowania zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. , dotyczące sprzedaży premiowej, która zakłada, że wysokość bonusu nie może jednorazowo przekroczyć 760 zł.

- Są przekonujące argumenty za uznaniem przyznawanej przez bank premii w ramach cashbacku za nagrodę związaną ze sprzedażą premiową - powiedziała "Rzeczpospolitej" Katarzyna Maćkowska, starszy konsultant z kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka.

Zdaniem Marty Ignasiak, doradcy podatkowego z kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, nie wszystkie promocje z cashbackiem mają jednakowy charakter, co skutkować może różnicami w opodatkowaniu. Zaleca wcześniejsze zapoznanie się z jej regulaminem.

dkyik7g

- Osoby chcące upewnić się, czy zwrot gotówki oferowany przez banki jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, powinny wystąpić o wydanie interpretacji w ich indywidualnej sprawie - zaleca Szymon Wojciechowski, menedżer w zespole Global Employer Services Deloitte.
Jednocześnie zwraca uwagę, że przy ocenie ryzyka opodatkowania nie należy kierować się regulaminem promocji, bo dla fiskusa nie jest on wiążący.

dkyik7g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkyik7g