Cebula droga jak nigdy. Ceny podskoczyły o 130 proc.

O 130 proc. wyższe są w tym roku ceny polskiej cebuli w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wszystko dlatego, że przez ciepłe lato w Europie jest jej znacznie mniej na rynku. Zyskują więc producenci znad Wisły. Ale tylko niektórzy.

Cebula droga jak nigdy. Ceny podskoczyły o 130 proc.
Źródło zdjęć: © Fotolia
Jakub Ceglarz

Jak informuje "Puls Biznesu", cebula to jedno z "najstabilniejszych" warzyw w Polsce. Produkcja mniej więcej co roku jest podobna, powierzchnia upraw oraz konsumpcja również. Tak samo jest też z importem oraz eksportem.

Ten ostatni może jednak w tym roku znacznie się zwiększyć. - Z powodu suszy w niektórych krajach europejskich produkcja zmniejszy się nawet o kilkadziesiąt procent, więc można spodziewać się uzupełniania niedoboru u nas. Dla producentów, którzy mają deszczownie i mogli nawadniać plantacje, to świetny rok. W Polsce takich plantacji jest jednak bardzo mało — mówi gazecie Irena Strojewska, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Obecnie producenci za kilogram cebuli dostają nawet 1,38 zł. Rok temu o tej samej porze cena wynosiła zaledwie 60 groszy. To może oznaczać niższą konsumpcje w kraju - zwykle jest to ok. 5,4 kg na osobę rocznie - ale producenci odbiją to sobie na eksporcie.

Eksperci wskazują, że rynek ten jest jednym ze stabilniejszych w polskim rolnictwie. Producenci jednak nie do końca się z tą opinią zgadzają.

- Wyniki w skali całej branży mogą się nie zmieniać, ale więksi gracze specjalizują się i rozwijają, a mniejsi wypadają z rynku - mówi Andrzej Szwaja, szef grupy producenckiej Carota, słynącej z produkcji przede wszystkim marchwi i cebuli. - Zwłaszcza ostatnie trzy lata dały producentom w kość — ceny były niskie, a coraz bardziej zmienna pogoda wymuszała inwestycje, np. związane z infrastrukturą do nawadniania. To oznacza koszty, ale na ich pokrycie odbiorcy nie chcą się zgodzić, czyli mamy błędne koło.

Szwaja zwraca uwagę, że po udanym roku wielu producentów, którzy zaprzestali upraw, może zdecydować się na powrót do cebuli.

- W przypadku tego warzywa producentem można zostać już w 150 dni, ale czy o to chodzi? Tak naprawdę to głębszy problem strukturalny. Warzywnictwo zamieniło się w hazard - ryzyko związane z nadpodażą i niedoborem jest ogromne, nie sposób się przed nim zabezpieczyć, brakuje wsparcia państwa — programu rozwoju krajowej produkcji, szybkiego reagowania, np. w razie suszy - twierdzi szef Caroty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Finanse
cebularolnictwoprodukcja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (117)