Trwa ładowanie...
d10e857

Ceny energii będą rosnąć - Woszczyk z URE (popr.)

22.8.Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceprezesa Urzędu Regulacji
Energetyki Marka Woszczyka po uwolnieniu rynku energii, od 1
stycznia 2009 roku, ceny energii będą wyższe.


Share
d10e857

22.8.Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marka Woszczyka po uwolnieniu rynku energii, od 1 stycznia 2009 roku, ceny energii będą wyższe.

Zgodnie z zapowiedziami URE, od przyszłego roku, urząd nie będzie zatwierdzał taryf cenowych dla sprzedawców energii elektrycznej.

"Są czynniki fundamentalne nie pozwalające przewidywać, że energia będzie tańsza" - powiedział w TVN CNBC Woszczyk.

d10e857

Jego zdaniem taki stan rzeczy zostanie wywołany potrzebami inwestycyjnymi sektora elektroenergetycznego.

"Brakuje inwestycji w moce wytwórcze. Są to długotrwałe inwestycje, jeśli chodzi o źródła (wytwórcze - PAP) jest to przeciętnie 5-7 lat. Jeśli chodzi o sieć (przesyłową - PAP) to problem jest bardziej skomplikowany, musimy mieć miejsce do jej wybudowania, tutaj są bariery. Trzeba ją rozwijać i restaurować istniejące już sieci, żeby ich przepustowość wzrastała" - uważa wiceprezes.

"Powinniśmy budować 1000-1500 MW mocy rocznie, ze wstępnych analiz wynika, że sytuacja nie wygląda +różowo+" - dodaje.

Woszczyk poinformował także, że wniosek o podwyżkę taryfy na gaz dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest w tej chwili analizowany.

d10e857

"Analizujemy bardzo wnikliwie wniosek PGNIG, . decyzja zapadnie do połowy września, mamy zgodnie z procedurą 30 dni na jego rozpatrzenie" - powiedział wiceprezes.

"Chcemy zakończyć to postępowanie jak najszybciej. Jednak proszę pamiętać, że już podwyżka w kwietniu była historyczna o aż 14 proc" - dodał.

PGNiG złożyło w ubiegłym tygodniu do URE wniosek o podwyżkę cen gazu.

W komunikacie napisano, że zmiana cen gazu w taryfie przełożyłaby się na średni (dla wszystkich klientów) wzrost całkowitych opłat (paliwo gazowe + abonament + stawki sieciowe) na poziomie 17,4 proc., a średni (dla wszystkich klientów) wzrost opłat w obrocie (paliwo gazowe + abonament) na poziomie 23,1 proc.

PGNiG chce, aby wyższe taryfy gazowe zaczęły obowiązywać od 1 października. (PAP)

bg/ gor/

d10e857

Podziel się opinią

Share
d10e857
d10e857