Trwa ładowanie...

Chcemy pracować do 60 roku życia. Nie dłużej

Zdecydowana większość Polaków chce zakończyć swoją aktywność zawodową przed ukończeniem 60 roku życia

Share
Chcemy pracować do 60 roku życia. Nie dłużej
d3w31ma

Na pytanie – W jakim wieku chciałbyś zakończyć swoją aktywność zawodową? – blisko 44% respondentów udzieliło odpowiedzi „poniżej 60 roku życia”.

Prawie co trzeci deklarował, że może to nastąpić między 60 a 65 rokiem życia. Nieco ponad 8% badanych wybrało odpowiedź - między 66 a 70 rokiem życia. Blisko 9% zamierza przejść na emeryturę po 70. Z kolei osoby, które w ogóle nie myślą o emeryturze i jak można domniemać chcą pracować dotąd, dopóki im na to zdrowie pozwoli, stanowiły jedynie 8,44%.

d3w31ma

Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych „dożywotnią” aktywność zawodową deklaruje blisko co piąty Amerykanin.

W krajach takich jak Norwegia, Islandia czy Szwecja, przeciętny wiek wycofania się z rynku pracy oscyluje wokół 64 roku życia. W Holandii jest to średnio 63,2 lata, a w Hiszpanii 62,6 lat.

Z kolei przeciętny Polak swoją aktywność zawodową kończy w wieku 59,3 lata. Przedwczesna rezygnacja Polaków z pracy i nieubłagany proces „starzenia się” społeczeństwa zapowiadają jednak katastrofalny scenariusz na przyszłość. Z roku na rok zmniejsza się liczba osób pracujących, na barkach których spoczywa utrzymanie rosnącej grupy osób nieaktywnych zawodowo.

d3w31ma

Dziś na świadczenie, jakie otrzymuje jeden emeryt, pracuje średnio 4 pracowników. W 2030 roku na przeciętną emeryturę złożą się już tylko 2 osoby pozostające na rynku pracy. W sytuacji, gdy programy aktywizacji zawodowej seniorów nie przynoszą skutku, a próby podniesienia wieku emerytalnego spotykają się z ostrą krytyką społeczną, krach systemu emerytalnego wydaje się nieunikniony.

Redakcja
[

]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )

d3w31ma

Podziel się opinią

Share
d3w31ma
d3w31ma